Jak czyścić kostkę brukową z mchu i chwastów?

Brudna kostka brukowa to częsty problem. Jest coś, co każdy ogrodnik musi zapamiętać. Jak czyścić kostkę brukową? W przerwach między kostkami często gromadzi się trawa i mech. Aby się ich pozbyć, możesz użyć produktów, które masz w domu. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Kostka brukowa wyłożona przy domu lub w ogrodzie może prezentować się bardzo atrakcyjnie. Niemniej efekt ten skutecznie psuje mech i wyrastające między szczelinami chwasty. Usunięcie tych zanieczyszczeń może z kolei sprawiać problem. Na szczęście możemy go rozwiązać bez konieczności zakupu drogiego sprzętu czy środków chemicznych.

Zobacz wideo Zastanawiasz się, czym czyścić stal nierdzewną, aby zawsze była błyszcząca? Sprawdź nasze domowe sposoby!

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Jak czyścić kostkę brukową z mchu i chwastów? Przede wszystkim regularnie

Najprostszą, ale i najmniej przyjemną metodą jest mechaniczne usuwanie mchu i chwastów. Czynność tę warto wykonywać jednak regularnie. Chwastów będzie wówczas mniej. Pamiętaj, tylko aby wyrywać je wraz z korzeniami. Mech natomiast usuniemy przy użyciu specjalnej szczotki do kostki brukowej. W ten sposób pozbędziemy się też błota i piasku.

Domowe sposoby na czyszczenie kostki brukowej. Zastosuj ocet na chwasty i mech

Jeśli nie chcemy tracić czasu i energii na ręczne czyszczenie, z pomocą przyjdzie nam ocet, który jest skutecznym domowym sposobem na walkę z chwastami. Aby uzyskać odpowiedni roztwór, należy zmieszać ocet z wodą w proporcji 2:1. Następnie otrzymaną mieszanką spryskujemy chwasty. W przypadku starszych, wyrośniętych chwastów można użyć nierozcieńczonego octu. Co ważne, opryski octem powinno wykonywać się w dni bezwietrzne i suche. Najlepiej, aby było wówczas słonecznie, a temperatura przekraczała 15 stopni. Suche muszą także być same chwasty. Takie warunki zapewnią najlepsze działanie octu.

Usuwanie mchu i chwastów poprzez wypalanie. Metoda żmudna, ale skuteczna

Do usunięcia mchu i chwastów można użyć również specjalnej wypalarki do chwastów, która emituje ogień. Sprawdzą się one też do czyszczenia innych niepalnych powierzchni jak kamień czy beton. Wyróżniamy wypalarki elektryczne i gazowe. Poza sprzątaniem urządzenia te mogą posłużyć także do rozpalania ognisk i grillów, co z pewnością przyda się w wielu ogrodach.

Więcej o: