Matczyna emerytura to nazwa potocznie używana dla rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego. Powstało ono z myślą o kobietach, które wychowywały co najmniej czworo dzieci i z tego powodu nie mogły powrócić do pracy zawodowej lub przełożyło się to na mniejszy staż pracy niewystarczający do uzyskania emerytury. Prawo do emerytury za urodzenie dzieci mają również kobiety, których świadczenie jest niższe niż minimalna emerytura. Szczegółowe informacje o programie znajdziemy na stronie rządowej.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.
Rodzicielskie świadczenie uzupełniające przysługuje zarówno kobietom, jak i mężczyznom. Matczyną emeryturę 2023 mogą otrzymać:
Dodatkowe warunki to:
Emerytura za urodzenie dzieci jest równa minimalnej emeryturze obowiązującej w danym roku. Kwota ta zmienia się w marcu w wyniku waloryzacji. Rząd poinformował, że najniższa emerytura 2023 będzie wynosić 1588,44 zł brutto, czyli 1455 zł netto. Taką kwotę będą dostawać w ramach "Mama 4+" osoby, które nie mają prawa do własnej emerytury. Natomiast jeśli otrzymywana emerytura jest niższa niż minimalna emerytura, emerytura matczyna stanowi wówczas wyrównanie do tej kwoty.
Należy zaznaczyć też, że według najnowszych ustaleń wskaźnik waloryzacji będzie wyższy, niż wcześniej zakładano. Ostateczna wartość wskaźnika zostanie podana w lutym.
Wzór wniosku o emeryturę matczyną można znaleźć w placówkach ZUS-u lub online. Poza złożeniem samego wniosku konieczne jest odpowiednie udokumentowanie m.in. faktu urodzenia i/lub wychowania 4 dzieci. Pełny wykaz dokumentów, które należy dołączyć do podania, znajdziemy na stronie ZUS-u.