Jak pozbyć się mchu z trawnika? Poznaj skuteczne sposoby, które błyskawicznie odmienią murawę

Mech to niezbyt lubiany gość przydomowych trawników czy kostek brukowych. Usunięcie mchu sprawia, że czasami wraca on ze zdwojoną siłą. Jak usunąć mech z trawnika? Skąd się bierze mech? Poznaj skuteczne sposoby na walkę z mchem.

Mech na trawnikach domowych można spotkać naprawdę bardzo często, co potrafi zirytować właściciela posesji. Trawnik to niejako wizytówka domu, a gdy pojawia się na nim mech, nie wygląd on już tak spektakularnie. Na szczęście są sposoby na walkę z mchem. W tym artykule podpowiadamy, jak poradzić sobie z mchem na trawniku.

Zobacz wideo Nie wiesz, jak pozbyć się osadu z wazonu? Mamy na to dwa skuteczne myki

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Gdzie najczęściej rośnie mech? Pamiętaj o tym, a unikniesz mchu

Mech to roślina zarodnikowa, która żyje głównie w wilgotnych i zacienionych miejscach. Właśnie dlatego można go najczęściej spotkać w lasach. Mech pojawia się na trawnikach, które mają słaby dostęp do światła, więc pamiętaj, aby zadbać o dobre nasłonecznienie murawy. Idealnym miejscem do rozwoju mchu są również gleby o kwaśnym pH. Przemoczenie trawnika i brak odpowiednich substancji odżywczych również ma ogromny wpływ na pojawienia się mchu.

Jak usunąć mech z trawnika? Poznaj domowy sposób

Mech z trawnika można potraktować roztworem przyrządzonym w domu, który potrafi zdziałać cuda. Zanim zdecydujesz się na zakup środków chemicznych, warto wypróbować domowy sposób na walkę z mchem. Do butelki z atomizerem wlej wodę i ocet w proporcjach 1:1 i wymieszaj. Taką mieszanką spryskaj trawnik i pożegnaj mech przed domem. Drugim znanym sposobem na walkę z mchem jest po prostu jego usunięcie. Pamiętaj, aby wyrywać mech razem z korzeniami. Możesz dopomóc sobie np. grabkami.

Rób to regularnie, a pożegnasz mech z trawnika

Na walkę z mchem czasami wystarczy jedna czynność, wykonywana regularnie. Oczywiście mowa tutaj o koszeniu trawnika. Wiele osób kosi trawnik raz na miesiąc, a jest to ewidentnie za mało. Koszenie trawnika powinno odbywać się raz w tygodniu. Dzięki temu mech zostanie usunięty mechanicznie i nie będzie miał czasu na ponowne wyrośnięcie.

Więcej o: