Kalendarz ogrodnika 2023. Co siać w lutym? Pomidory, cebula i ziemniaki mają określone terminy

Co można siać w lutym? Według kalendarza ogrodnika warto zwrócić uwagę na kilka roślin. Kluczowa jest wiedza, kiedy sadzić paprykę, kiedy zasadzić ziemniaki, czy kiedy sadzić pomidory. Sadzenie cebuli, czy sadzenie czosnku również ma ogromne znaczenie dla wielkości zbiorów.

Co zasiać w lutym? Drugi miesiąc w roku nie wydaje się dla wielu czasem na sadzenie warzyw i roślin w ogrodzie. A jednak! Wiele roślin można zasiać w lutym. Już niebawem nadejdzie wiosna, więc warto zaplanować sobie prace w ogrodzie. Kiedy sadzić ziemniaki? Kiedy siać pomidory? Poznaj ważne daty w ogrodnictwie.

Zobacz wideo Wyjątkowe rośliny, wyjątkowe potrzeby. Jak zadbać o monsterę, hiacynty, wrzosy i kaktusa?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Co siać w lutym? Sadzenie pomidorów i nie tylko

W ostatnich latach można zauważyć, że zimy w Polsce nie są takie jak kiedyś. Nie dopadają nas gwałtowne śnieżyce, czy przymrozki na -15 stopni Celsjusza. Oczywiście jest zimno, jednak jest to taka temperatura, przy której na spokojnie można zaczynać przygodę z sezonem ogrodniczym. Odpowiednie przygotowanie ogrodu na sezon jest bardzo ważne, dlatego warto zacząć robić to już w lutym. Niektóre z warzyw rosną powoli, więc posadzenie ich w lutym to większa szansa na to, że wyrosną na sezon. Taką rośliną są np. pomidory, które należy w tym okresie zasadzić w doniczce. W lutym można również zasiać marchew czy pietruszkę do gruntu.

Kiedy sadzić cebulę? Terminy wczesnowiosenne są bardzo ważne

Cebula to warzywo uwielbiane przez wiele osób, jej intensywny smak potrafi poprawić każde danie! Warzywo to, można zasadzić już na początku roku, lecz w takiej sytuacji powinno się to odbyć w szklarni, gdzie na pewno będzie miała korzystniejsze warunki do wzrostu. Uprawa cebuli głównie rozpoczyna się na przełomie marca i kwietnia i często jest to zależne od położenia. Na północy i zachodzie Polski cebulę zazwyczaj można zasiać szybciej niż na południu czy wschodzie kraju, ze względu na kwestię temperatur.

Kalendarz ogrodnika 2023. Kiedy sadzić ziemniaki? 

Ziemniaki to powszechnie uprawiana roślina w Polsce. Najczęściej są one sadzone pod koniec marca lub na początku kwietnia. Okres wegetacji ziemniaka trwa zazwyczaj od 3 do 5 miesięcy. Sadząc ziemniaki, warto pamiętać, aby nie sadzić ich ze zbyt dużymi bulwami, ponieważ może to doprowadzić do powstawania ran, w których będą zagnieżdżać się patogeny.

Więcej o: