Od kiedy można składać wniosek o 500 plus? Jeśli przegapisz ten termin, stracisz 6 tys. złotych!

Program Rodzina 500 plus pozwala wielu Polakom na podreperowanie domowego budżetu. Koszt związany z utrzymaniem dziecka bywa niemały, dlatego każde pieniądze się liczą. Jeśli jednak przegapisz termin składania wniosków o 500 plus, stracisz dużo pieniędzy. Wyjaśniamy, do kiedy składać wniosek o 500 plus 2023.

Rządowy program Rodzina 500 plus powstał w 2016 i co roku jest pobierany przez niemal wszystkich rodziców niepełnoletnich dzieci. Został stworzony, aby wesprzeć domowy budżet i choć w części pokryć koszty związane z utrzymaniem dziecka. Aby móc skorzystać z programu, trzeba pamiętać o złożeniu odpowiedniego wniosku w terminie. Sprawdź, kiedy wypada, aby go nie przegapić.

Zobacz wideo Waloryzować 500 plus? Czy może wprowadzić progi dochodowe? Pytamy ekspertkę

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Na czym polega program Rodzina 500 plus? Przypominamy najważniejsze informacje

Świadczenie w wysokości 500 zł jest przyznawane co miesiąc rodzicom, którzy wychowują dzieci poniżej 18. roku życia. Określona suma przypada na jedno dziecko, co oznacza, że posiadając dwójkę dzieci można otrzymać 1000 zł, na trójkę 1500 zł itd. Świadczenie jest przyznawane raz w miesiącu. Może się o nie ubiegać każdy obywatel UE mieszkający na stałe w Polsce. Obcokrajowcy powinni mieć dokument potwierdzający legalny pobyt w kraju i dostęp do rynku pracy.

Program Rodzina 500 plus. Od kiedy można składać wniosek?

Jak informuje portal gov.pl, wnioski o ustalanie prawa do świadczenia wychowawczego można składać od 1 lutego 2023. Warto zrobić to jak najszybciej, żeby nie stracić okazji na spory zastrzyk gotówki. W ciągu jednego roku można otrzymać aż 6 tysięcy złotych. Nowy okres świadczeniowy 2023/2024 będzie trwać od 1 czerwca 2023 do 31 maja 2024. Wnioski można składać wyłącznie internetowo w wybranej formie:

  • przez platformę PUE ZUS,
  • przez portal informacyjno-usługowy Emp@tia,
  • przez bankowość elektroniczną.

Do kiedy składać wniosek o 500 plus 2023? Nie przegap tego terminu

Ostateczny termin składania wniosków przypada na 1 czerwca 2023. Warto jednak rozważyć wcześniejszą datę, aby zachować ciągłość pobierania świadczenia. Jeśli złożysz wniosek do 30 kwietnia 2023, to zostanie on rozpatrzony do końca czerwca i w tym czasie otrzymasz pieniądze. Co ważne, jeśli przegapisz termin i złożysz wniosek po 30 czerwca, prawo do świadczenia zostanie przyznane dopiero od miesiąca złożenia wniosku do końca okresu świadczeniowego.

Więcej o: