Trawa pampasowa w ogrodzie i w domu. Jak o nią dbać? Suszona będzie zachwycać przez cały rok!

Trawy ozdobne mogą urozmaicić wygląd każdego ogrodu. Jak uprawiać trawy pampasowe i gdzie najlepiej je sadzić? Jak przycinać i dbać o te wyjątkowe rośliny, aby wprowadzały w zachwyt przez cały rok? Suszona trawa pampasowa będzie zachwycać cię przez cały rok!

Trawa pampasowa, znana także pod nazwą kortaderia, to roślina, która może stanowić bezkonkurencyjną ozdobę w twoim ogrodzie, ale poza sezonem może zachwycać również w domu. Przekonaj się jak uprawiać i przycinać trawy ozdobne, mające wiele ciekawych zastosowań

Zobacz wideo Naturalne nawozy. Wykorzystaj skórkę banana, skorupki jajek i fusy po kawie i herbacie

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Odmiany trawy pampasowej. Skąd się wzięła ta roślina?

Ten rodzaj traw naturalnie występuje w Ameryce Południowej, jak i rejonie zwanym Pampą i stąd właśnie pochodzi jej niestandardowa nazwa. Rośnie w zwartych kępach, a jej największym znakiem rozpoznawczym są puszyste kwiatostany, które mają aż od 20 do 40 cm długości. Sama trawa potrafi być naprawdę wysoka, przez co jest idealną osłoną przed sąsiadami. Najczęściej spotykaną odmianą jest ta o kremowym kwiatostanie. Warto jednak zainteresować się również innymi jej egzemplarzami, takimi jak:  

  • Rosea - jej różowe pióropusza mienią się w słońcu, nieco zmieniając swój kolor i rosną na wysokość 2 m,
  • Sunningdale Silver - to znacznie mniej popularna odmiana, której kwiatostany mają kolor biały.

Jak uprawiać i ciąć trawy pampasowe? Uważaj z podlewaniem

Te rośliny lubią miejsca mocno nasłonecznione i osłonięte od wiatru. Trawy ozdobne nie tolerują zbyt dużej ilości wody i mogą szybko zareagować na przelanie. Warto sadzić je na pochyłym ternie, dzięki czemu zbyteczna woda będzie samoczynnie spływać. Trawy pampasowe preferują żyzne, próchniczne gleby, które są dobrze przepuszczalne i nie wysychają latem. Jej sadzenie nie wymaga większych zasad, gdyż można to zrobić w dowolnym momencie, tylko nie zimą. W związku z tym, że w Polsce potrafią występować duże mrozy, na zimę należy okryć roślinę, aby nie przemarzła. Jak ciąć trawy ozdobne? Jest to kluczowy zabieg pielęgnacyjny, który trzeba wykonywać wczesną wiosną. Zaleca się także radykalne cięcie liści na wysokości 15-20 cm co 2-3 lata. 

Trawa pampasowa suszona. Świetny pomysł na całoroczną dekorację

Trawy ozdobne są niezastąpione podczas aranżacji ogrodów. Można je posadzić obok roślin, które po przekwitnięciu tracą urodę, przez co zamaskują schnące i opadające liście. Zielone trawy ozdobne dobrze komponują się z kwiatami kwitnącymi, natomiast gatunki o kolorowych kwiatostanach mogą stanowić główny element dekoracyjny. Ponadto ich duże rozmiary pomogą w uzyskaniu większej prywatności. Co więcej, ususzone nadają się do przechowywania w wazonach. Trawa pampasowa zasuszona jesienią, będzie stanowić stylową, całoroczną dekorację.

Więcej o: