Niezwykłe zdjęcie z "ptasiej perspektywy". Aż trudno uwierzyć, co znajduje się w środku kadru!

Polskie lasy zachwycają miłośników przyrody przez cały rok. Dowodów na to nie trzeba długo szukać. Wystarczy spojrzeć na malowniczą fotografię udostępnioną przez leśników z Lasów Państwowych z Nadleśnictwa Nowa Sól. Sprawdź, czy uda ci się zgadnąć, co przedstawia?

Lasy to bez wątpienia jedna z największych wizytówek naszego kraju. Znajduje się nich wiele gatunków roślin, grzybów oraz zwierząt. A malownicze widoki zapierają dech w piersiach i pozostają w naszej pamięci na długi czas. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Od ponad 20 lat w Polsce nie powstał żaden Park Narodowy. Dlaczego?

Zdjęcie lasu zimą. Malownicza fotografia gniazda

Na niesamowitym zdjęciu uwieczniono gniazdo modrzewia, które zimą wygląda niesamowicie na tle młodnika sosnowego. Czym jest gniazdo? Bynajmniej nie chodzi o to budowane przez ptaki, a tym bardziej o pyszny słodki wypiek polany lukrem. Chodzi oczywiście o gniazda drzew, które tworzą leśnicy.

Gniazda tworzone przez leśników to niewielkie powierzchnie wielkości od 5 do 50 arów, na których powstaje nowe pokolenie młodych drzewek, w miejsce wcześniej usuniętych, które osiągnęły swoją dojrzałość.

- tłumaczą leśnicy z Nadleśnictwa Nowa Sól w województwie lubuskim.

Po co zakłada się gniazda? Lasy Państwowe wyjaśniają 

Gniazda są tworzone nie tylko, aby powstało nowe pokolenie drzew, ale też może służyć do tzw. przebudowy drzewostanu. Kiedy podejmuje się takie działanie? Gdy drzewa rosną na gruncie, które nie jest dostosowane do siedliska. 

Chcąc zmienić, postać rzeczy, usuwa się gatunki drzew nieodpowiednie dla danego siedliska i wprowadza te bardziej dopasowane, często wzbogacając drzewostan o gatunki drzew liściastych

- wyjaśniają leśnicy z Lasów Państwowych

Gniazda drzew są doskonale widoczne w okresie jesiennym, kiedy korony drzew zmieniają kolory. Najpiękniej wyglądają, gdy obserwuje się je z góry. 

Więcej o: