Jak wyczyścić filtr w zmywarce? Poznaj genialny trik na pozbycie się bakterii i drażniącego zapachu

Podczas czyszczenia zmywarki nie należy zapominać o filtrze, w którym może zalegać wiele brudu i resztek jedzenia. Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu ze zmywarki? Wystarczy regularnie dbać dobry stan filtra, a problem sam się rozwiąże. Jest na to banalnie prosty, domowy sposób!

Zmywarka do naczyń brudzi się bardzo szybko, a podczas jej czyszczenia warto pamiętać o każdym jej elemencie. Regularnego czyszczenia wymaga także filtr, w którym zbierają się resztki jedzenia i pozostałości po detergentach, przez co staje się dużym skupiskiem bakterii. Jak uniknąć zalegającego brudu i nieprzyjemnego zapachu? To proste!

Zobacz wideo Zastanawiasz się, czym czyścić stal nierdzewną, aby zawsze była błyszcząca? Sprawdź nasze domowe sposoby!

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak wyjąć filtr ze zmywarki? Sprawdź, gdzie się znajduje

Większość zmywarek posiada trzy filtry, w tym filtr metalowy, filtr zgrubny i mikrofiltr wykonany z siateczki. Wszystkie znajdują się w jednym miejscu - na dole urządzenia. Pierwszy z nich należy odbezpieczyć i podnieść, dzięki czemu możliwe będzie wyciągnięcie dwóch pozostałych. Kolejny filtr zgrubny, zatrzymujący największe zanieczyszczenia, trzeba obrócić zgodnie z narysowaną strzałką i również wyciągnąć. Tę samą czynność należy powtórzyć z ostatnim z nich, jednak z większą ostrożnością, gdyż jego siateczka łatwo ulega uszkodzeniom. 

Jak wyczyścić filtr w zmywarce? To banalnie proste

Gdy już wciągniesz wszystkie elementy, wypłucz je porządnie pod bieżącą wodą - najlepiej gorącą. W przypadku małych zabrudzeń wystarczy użyć standardowego płynu do mycia naczyń. Jeżeli twój filtr jest mocno brudny, włóż go do miski, zalej wodą i dodaj specjalny odłuszczacz. W obydwu przypadkach należy delikatnie wyszorować jego brzegi i wnętrze. Idealnie sprawdzi tutaj się szczotka z miękkim włosiem, ponieważ sztywne gąbki i druciaki mogą porysować metal oraz przerwać siateczkę. 

Kamień i osad z detergentów. Ocet poradzi sobie z uporczywymi zaciekami

Jeżeli na filtrze widoczny jest osad z wody lub różnego rodzaju preparatów warto zastosować kąpiel z dodatkiem octu bądź kwasku cytrynowego. W misce z ciepłą wodą wymieszaj niewielką ilość octu lub kwasku cytrynowego, namocz filtr w roztworze i odczekaj kilka minut. Po tym czasie dokładnie umyj filtr zgodnie z wyżej opisanymi zasadami. Jeżeli na filtrze wciąż widnieją jakiekolwiek plamy, powtórz czynność. Dzięki tej metodzie twój filtr nie tylko będzie lśnił, ale zostanie również porządnie zdezynfekowany!

Więcej o: