Reality Show z XX wieku. Wyprawa Kon-Tiki była misją niemożliwą. Jak wyglądała podróż przez Pacyfik?

Wyprawa Kon-Tiki to podróż, która niegdyś wywołała wokół siebie naprawdę sporo zamieszania, jak i zainteresowania. Podróż przez Ocean nazywana to reality show na miarę XX wieku. Poznaj historię wyprawy Kon-Tiki.

Lata 40 XX wieku, okres powojenny i podbój świata? Oczywiście, że tak! Wyprawa Kon-Tiki była czymś wielkimi jak na tamte czasy. Jak wyglądała podróż, którą śledziły tysiące osób oraz jak się zakończyła? Poznaj historię podróży z 1947 roku. 

Zobacz wideo Zmienia się świat motoryzacji, zmienia się podróżowanie - pojechaliśmy elektrykiem na Bornholm

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Wyprawa Kon Tiki — skąd pomysł na taką podróż

Dokładnie 28 kwietnia 1947 roku rozpoczęła się wyprawa zwana Kon Tiki. Punktem starotwym podróży było Peru, a metą wysypy Polinezji. Prowodyrem tej wyprawy był norweski podróżnik Thor Heyerdahl. Mężczyzna, miał jeden cel, który za wszystko chciał udowodnić, a dokładnie fakt, że mieszkańcy Polinezji mogą wywodzić się z Ameryki Południowej. Wówczas panowało bowiem przekonanie, że mieszkańcy Polinezji wywodzą się jedynie z Azji. Co ciekawe Thor nie potrafił pływać i od dziecka bał się wody. Mężczyzna zebrał grupę 5 obcych mężczyzn i to z nimi wyruszył w wyprawę.

Awantura na pokładzie samolotu. Skrytykował innego pasażera za bagaż podręczny Gdzie na wakacje za granicą? Nowe połączenia linii lotniczych 2023

Podróż na tratwie przez ocean

Tratwa, na której płynęli mężczyźni, była wykonana z balsy, konopi, bambusa i liści bananowca. Co ciekawe do jej zbudowania nie używano śrub czy gwoździ. Thor nazwał swoje dzieło Kon-Tiki, na cześć boga słońca. Mężczyźni zaopatrzyli się w jedzenie w puszkach, które odpowiednio schowali. Wodę do picia trzymali w rurach z bambusów. Jak można wyczytać na stronie national-geographic.pl mężczyźni potrafili żuć świeżą rybę, aby gasić pragnienie. Mało kto wierzył w to, że ta podróż może zakończyć się pozytywnie. Ludzie, będąc po stresującej wojnie, z chęcią interesowali się wyprawą. W wielu gazetach w tamtym czasie można było znaleźć artykuły, które były na temat wyprawy. Ludzie śledzili losy mężczyzn bardzo dokładnie i z wielkim zaciekawieniem. Można powiedzieć, że było to dla nich jak dzisiejszy serial — każdego dnia wyczekiwali nowych wieści. Po 101 dniach tratwa osiadła na mieliźnie na atolu Raroia. 

Niesamowite odkrycie w Egipcie. Archeolodzy odnaleźli prawdopodobnie najstarszą mumię w tym kraju Przełomowe znalezisko. To prawdopodobnie najstarsza mumia w Egipcie.

Więcej o: