Święto pizzy 2023. Skąd się wzięło i jak się je obchodzi? Dzień okrągłych przyjemności

Mimo że święto pizzy obchodzone jest raz do roku, nie oznacza to, że możemy ją jeść tylko wtedy. Kalendarz jest pełen nietypowych świąt i nikogo nie powinno dziwić, że część z nich dotyczy jedzenia. To danie jest jednak jednym z najpopularniejszych na świecie.

Międzynarodowy Dzień Pizzy ma trzy różne daty, więc obchodzenie go jest zależne od tego, gdzie się znajdujemy. Ta kultowa potrawa od lat podbija serca ludzi bez znaczenia na swoją datę. Każdy dzień jest dobry, aby delektować się jej ponadczasowym smakiem. Kiedy i jak świętuje się dzień tej serowej pyszności?

Zobacz wideo Przepis na pizzę według Hapsa

 Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Święto pizzy, kiedy wypada? Trzy różne daty

Najpopularniejszą datą święta pizzy jest 9 lutego. Jednak w kalendarzu pojawiają się jeszcze inne terminy. 31 sierpnia ten dzień świętują Brazylijczycy, natomiast 17 stycznia to pyszne święto obchodzone jest we Włoszech. Ciekawostką jest, że Włosi wybrali dzień, kiedy to Kościół katolicki obchodzi wspomnienie świętego Antoniego Abate – egipskiego pustelnia, który uznawany jest za patrona pizzerii

Ciasto na pizze. Pizza — historia przysmaku

Wiele osób jest przekonanych, że pizza wywodzi się z Włoch. Jednak wbrew powszechnemu twierdzeniu nie jest to prawda. Nie znamy konkretnej osoby, która jako pierwsza przygotowała ten przysmak, jednak wiemy, że pojawił się on już w starożytnej Grecji. Startowała ona jako prosty placek z dodatkiem oliwy i rozmaitych ziół. Pizza, jaką dziś znamy, pojawiła się natomiast w XVIII wieku we Włoszech, gdzie stała się głównym daniem Neapolitańczyków. Biedna ludność tego miasta doceniała potrawę za jej niską cenę oraz możliwość szybkiego zjedzenia. W pierwszej połowie XX wieku wiele rodzin migrowało z Neapolu do Stanów Zjednoczonych i jako pomysł na nowy biznes było otwieranie pizzerii. Amerykanie szybko pokochali to danie, dzięki czemu zyskało gigantyczny rozgłos.

Pizza hawajska czy margherita? Przepyszne ciekawostki

  • Zdecydowanym liderem w rankingu ulubionych rodzajów pizzy jest margherita. W Polsce z kolei największą popularnością cieszy się pepperoni.
  • Smakosze pizzy rywalizują ze sobą o wpis do Księgi Rekordów Guinnessa w kategorii najszybciej zjedzonej pizzy. Aktualny rekord wynosi 32,28 sekundy i należy do Filipińczyka Kevina Mediny.
  • W 2010 roku w Krakowie powstała najdłuższa pizza na świecie. Aż trudno uwierzyć, ale osiągnęła długość 1 kilometr, 10 metrów i 28 centymetrów.
Więcej o: