Zniżki dla emerytów po 60. roku życia. W 2023. mogą sporo zaoszczędzić! Jest ponad 3000 możliwości

Wypłacane regularnie świadczenie z ZUS-u to nie jedyny przywilej dla emerytów. Emeryci i renciści mają też prawo do licznych ulg i zniżek dla najstarszych obywateli. Jakie ulgi, czy zniżki dla emerytów po 60. roku życiu warto znać? Przybliżamy kilka z nich.

Pomimo corocznej waloryzacji i dodatków do emerytury w postaci "trzynastki" i "czternastki", sytuacja finansowa polskich seniorów bywa ciężka. Tym bardziej warto wiedzieć o ulgach i zniżkach, jakie im przysługują. Ich lista jest dość długa i w niektórych przypadkach może różnić się pomiędzy miastami, ale są tu też przepisy ogólnokrajowe.

Zobacz wideo Co oznaczają zmiany w PIT-0 dla seniora? Ekspert wyjaśnia

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

PIT-0 dla seniora 2023. Emeryci mogą zaoszczędzić, ale pod jednym warunkiem

PIT-0 dla seniora to forma rozliczenia przeznaczona dla emerytów kontynuujących pracę zawodową. Jak podaje rządowy przewodnik, mogą oni być zwolnieni z PIT do kwoty około 85,5 tys. zł pod warunkiem, że czasowo zrezygnują z pobierania przysługującego im świadczenia. Dodatkowo przysługuje im kwota wolna od podatku w wysokości 30 tys. zł. Z PIT-0 skorzystać mogą osoby, które ukończyły 60 (w przypadku kobiet) lub 65 lat (w przypadku mężczyzn), a ponadto:

  • pracują na etacie (np. umowa o pracę),
  • są zleceniobiorcami (umowa zlecenia),
  • są przedsiębiorcami (formy opodatkowania: skala podatkowa, podatek liniowy, ryczałt).

Według informacji podanej przez Ministerstwo Finansów w wyżej przytoczonym przewodniku pracujący seniorzy zaoszczędzą dzięki PIT-0 w sumie co najmniej 800 mln zł podatku.

Matczyna emerytura 2023. Od marca matki otrzymają wyższe świadczenie. Te seniorki czeka zastrzyk gotówkiMatczyna emerytura 2023. Te seniorki od marca dostaną zastrzyk gotówki

Ulgi i zniżki dla emerytów po 60. roku życia. Tańsze przejazdy pociągami

Emeryci i renciści mają ustawowe prawo do dwóch przejazdów w roku pociągiem dowolnego przewoźnika kolejowego. Dotyczy to przejazdów w 2 klasie pociągów osobowych, pospiesznych (TLK, IC) i ekspresowych (EIC, EIP). Wysokość zniżki to 37%. Należy zaznaczyć, że szczegółowa oferta poszczególnych przewoźników może być różna. Warto sprawdzić zatem wykaz zniżek np. na stronie Urzędu Transportu Kolejowego.

Waloryzacja emerytur 2023Emerytura dla urodzonych między 1948 a 1969. Pamiętaj o tym dokumencie

Ogólnopolska Karta Seniora 2023. Jakie korzyści daje posiadanie Karty?

Ogólnopolska Karta Seniora to dokument wydawany w ramach programu Stowarzyszenia MANKO. Upoważnia on do zniżek na terenie całego kraju. Kartę aktualnie honoruje aż 3000 punktów. Większość z nich to sanatoria, uzdrowiska, przychodnie lub instytucje kultury. Opłata za wydanie karty wynosi 35 zł (za kartę ważną 1 rok) lub 50 zł (za kartę ważną 2 lata). Szczegóły dotyczące wyrobienia Ogólnopolskiej Karty Seniora można znaleźć na oficjalnej stronie programu.

Więcej o: