Kiedy będzie wypłacana 13. emerytura? Podano termin. Ci seniorzy muszą czekać jeszcze miesiąc

Już za chwilę ZUS wypłaci seniorom "trzynastkę". Kiedy wypłata 13. emerytur? Nie każdy otrzyma ją w tym samym terminie. Waloryzacja emerytur i rent sprawiła, że kwoty są wyższe niż kiedykolwiek. Ile wynosi 13. emerytura 2023 netto? Odpowiadamy.

13. emerytura to dodatkowe świadczenie dla seniorów, które ma być dużą pomocą finansową w dobie galopującej inflacji. Wskaźnik waloryzacji emerytur okazał się wyższy niż przewidywano, co przekłada się bezpośrednio na jej wysokość. Taki obrót spraw z pewnością cieszy wszystkich świadczeniobiorców. Ile wyniesie 13. emerytura 2023 i kiedy zostanie wypłacona? Wyjaśniamy!

Zobacz wideo Wiek emerytalny należy obniżać, podwyższać, zostawić bez zmian?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

13. emerytura 2023. Komu przysługuje?

Dodatkowe świadczenie otrzymają seniorzy, którzy dnia 31 marca 2023 będą mieli pieniężne prawo do świadczeń oraz spełniają jeden z poniższych warunków, otrzymując:

  • emeryturę,
  • świadczenie i zasiłek przedemerytalny, 
  • rentę z tytułu niezdolności do pracy,
  • rentę socjalną, szkoleniową lub rodzinną,
  • rodzicielskie świadczenie uzupełniające,
  • nauczycielskie świadczenie kompensacyjne,
  • świadczenie pieniężne przysługujące cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych.

Warto pamiętać, iż "trzynastka" jest wolna od jakichkolwiek potrąceń i egzekucji. Ponadto pobieranie tego dodatku nie ma znaczenia podczas starania się o inne zasiłki

Ile wynosi 13. emerytura 2023? Padły rekordowe kwoty

Trzynasty dodatek jest wypłacany w wysokości najniższej emerytury, obowiązującej od 1 marca danego roku. Z informacji na oficjalnej stronie rządowej wynika, iż w 2023 kwota 13. emerytury wzrośnie aż o 250 złotych. Tak duża podwyżka uzależniona jest od wysokiego wskaźnika waloryzacji, który jest odpowiedzią na średnioroczną inflację. Wstępne obliczenia wykazały, iż w tym roku wskaźnik waloryzacji jest na poziomie aż 14,8%. Dzięki temu najniższa emerytura oraz "trzynastka" w 2023 roku wyniosą 1588,44 złote brutto, co daje nam 1445,48 złotych na rękę.

Ostateczny wskaźnik waloryzacji, który ustali wysokość 13. emerytury, będzie podany w marcu 2023. 

Kiedy wypłata 13. emerytury? Ta grupa dostanie pieniądze później 

Osoby pobierające emeryturę i rentę otrzymają trzynasty dodatek w kwietniu tego roku, który zostanie wypłacony wraz z przewidywaną emeryturą na ten miesiąc. Natomiast osoby uprawnione do pobierania świadczenia i zasiłku przedemerytalnego na pieniądze zaczekają nieco dłużej. W tym przypadku trzynaste świadczenie zostanie wypłacone w maju, a więc muszą czekać jeszcze miesiąc, po pierwszym terminie wypłat.

Więcej o: