Kalendarzowa wiosna 2023 - data. Czym się różni od astronomicznej? Znamy odpowiedź

Pierwszy dzień wiosny 2023 już naprawdę niedługo. Warto jednak wiedzieć, że data różni się nieco od tej astronomicznej. Podpowiemy więc, z czego to wynika. Jeśli chcesz się dowiedzieć, kiedy wypada pierwszy dzień wiosny, postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Już niedługo nadejdzie wiosna. Jednak data astronomiczna różni się od kalendarzowej. Warto znać tę różnicę i rozumieć, z czego wynika. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, chętnie udzielimy odpowiedzi w poniższym artykule.

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Chłodna wiosna? „Wciąż jesteśmy powyżej średnich temperatur z ostatnich lat"

Pierwszy dzień wiosny 2023: Kiedy dokładnie wypada? 

Pierwszy dzień wiosny będzie już naprawdę niedługo. Data jest zawsze taka sama i wypada dokładnie 21 marca. Od tego momentu przyroda na nowo budzi się do życia. To jest też idealny moment na rozpoczęcie prac w ogrodzie. Jeśli więc lubisz tego typu zajęcia, najwyższy czas, aby zacząć pierwsze przygotowania. Od 21 marca dni powinny stać się również cieplejsze. Będzie to więc idealny czas, na wiosenne rodzinne spacery. Niedługo po rozpoczęciu wiosny rozpocznie się też okres Wielkanocy. Pamiętaj jednak, że kalendarzowa wiosna, rozpoczyna się w innym terminie niż astronomiczna.  

1 dzień wiosny astronomicznej, jest w zupełnie innym terminie. Dowiedz się, z czego to wynika

Pierwszy dzień wiosny astronomicznej jest w innym terminie. W 2023 roku będzie to 20 marca (poniedziałek). Różnica wynika z tego, że astronomiczna wiosna wypada zawsze w równonoc. To data, kiedy dzień staje się tak samo długi, jak noc. Od tego momentu, dni będą stawać się dłuższe, a noce krótsze niż do tej pory. Ma to bezpośredni związek z ruchem recesyjnym Ziemi. W dawnych czasach ten dzień był szczególnie ważny dla wielu wierzeń. W Polsce z wcześniejszych tradycji wywodzi się na przykład topienie Marzanny na wiosnę. 

Więcej o: