Zachowek po rodzicach nie tylko dla potomstwa. Do tego świadczenia nie potrzeba testamentu

Czym jest zachowek po rodzicach? To forma zabezpieczenia finansowego najbliższej rodziny. Okazuje się, że mogą o niego wystąpić krewni zmarłego, którzy nie zostali uwzględnieni w testamencie. Kto dokładnie może liczyć na zachowek i ile wynosi?

Zachowek to nic innego jak finansowe zabezpieczenie najbliższej rodziny zmarłego, gdy ten pominął ich w testamencie lub zapisał całość spadku jakiejś organizacji. Dotyczy to jednakowo sytuacji, w której rodzina lub jej część nie została uwzględniona przez spadkobiercę oraz gdy jeszcze przed śmiercią przekazał komuś wartościowe przedmioty, lub nieruchomości jako darowiznę. Co zrobić, aby uzyskać prawo do części majątku? 

Zobacz wideo Grabowski: Państwo nie jest po to, żeby rozrzucać pieniądze po polu

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zachowek po rodzicach. Komu przysługuje świadczenie? 

Zgodnie z Prawem Spadkowym zachowek mogą otrzymać rodzice oraz małżonek, a także potomkowie zmarłego: dzieci, wnuki, prawnuki, praprawnuki i tak dalej, czyli tzw. zstępni. Otrzymanie zachowku nie jest możliwe w przypadku występowania orzeczenia o separacji, a także wtedy, gdy nie doszło jeszcze do jej sformalizowania, ale sprawa jest w toku. Ponadto nie należy on się krewnym, którzy odrzucili wcześniej spadek, zostali wydziedziczeni przez spadkodawcę, zrzekli się dziedziczenia lub zostali uznani za niegodnych dziedziczenia. 

Co zrobić, aby otrzymać zachowek po rodzicach? Konieczny będzie pozew

O zachowek można ubiegać się dopiero po śmierci bliskiej osoby. W momencie, gdy krewni spadkobiercy zostali pomienieni w spadku, mogą oni złożyć odpowiedni pozew w sądzie, który powinien być uzupełniony o kilka niezbędnych dokumentów. Należy dołączyć do niego stosowne uzasadnienie i udokumentowaną wartość spadku wraz z obliczeniem wysokości przysługującego zachowku.

Ile wynosi zachowek po rodzicach? Może to być nawet więcej niż połowa spadku

Kwota zachowku to połowa spadku lub jego substratu (wartość majątku spadkowego). Zgodnie z Prawem Spadkowym, jeżeli uprawniony jest niezdolny do pracy lub jest osobą małoletnią, kwota ta wzrasta do 2/3. W obliczeniach przysługującego zachowku należy także uwzględnić wszelkie darowizny zmarłego z ostatnich 10 lat. Warunkiem jest to, że były przekazane osobie nieuprawnionej do dziedziczenia np. przyjacielowi, współpracownikowi czy konkubentowi. 

Więcej o: