Ile kosztuje prawo jazdy? W 2023 roku ceny poszły w górę. Sprawdź, ile pieniędzy musisz wydać

Ile kosztuje egzamin na prawo jazdy? W tym roku trzeba będzie zapłacić więcej. Prezydent Andrzej duda podpisał nowelizację ustawy. Nowe stawki mogą cię zaskoczyć. Aby móc kierować pojazdami, musisz przeznaczyć sporą kwotę. Podwyżki obejmują ceny za egzamin teoretyczny i praktyczny.

Posiadanie uprawnień do kierowania pojazdem to ważny dokument, który w dzisiejszych czasach jest niezwykle potrzebny. Bez niego podróże samochodem i wyjazdy na wakacje są niemożliwe, dlatego większość osób po ukończeniu 18. roku życia decyduje się na przystąpienie do egzaminu. 1 stycznia 2023 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o kierujących pojazdami i prawa o ruchu drogowym. Zmiany zakładają m.in. możliwość podwyżki cen za kurs i egzamin na prawo jazdy. Sprawdź, ile teraz trzeba będzie zapłacić. 

Zobacz wideo Co grozi za poruszanie się pojazdem bez wymaganych uprawnień?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ile kosztuje prawo jazdy na kat. B 2023? Ceny poszły w górę

Do tej pory ceny za egzamin teoretyczny i praktyczny nie były niskie. Za chęć przystąpienia do egzaminu teoretycznego trzeba było zapłacić 30 zł. To nie jest wygórowana kwota, jednak w przypadku egzaminu praktycznego opłata wynosiła dużo więcej - 140 zł. Biorąc pod uwagę problem z ukończeniem egzaminu praktycznego przez wielu przyszłych kierowców, tę kwotę należało pomnożyć razy ilość ewentualnych poprawek. Niestety nowelizacja ustawy sprawiła, że teraz trzeba będzie zapłacić jeszcze więcej. 

Egzamin teoretyczny na prawo jazdy. Już nie 30 złotych 

W przypadku egzaminu z teorii cena niewiele wzrośnie, jednak nie zostanie bez zmian. Według nowych przepisów za część teoretyczną trzeba będzie przeznaczyć więcej pieniędzy, jednak kwota, której będzie wymagał WORD, nie będzie mogła przekraczać 50 zł. Dużo gorzej sytuacja wygląda w przypadku egzaminu praktycznego. Tutaj trzeba będzie wyłożyć zdecydowanie więcej. 

Ile kosztuje prawo jazdy na auto? Sięgnij po wyższy nominał do portfela

Cena za egzamin praktyczny jest zależna od kategorii. W przypadku samochodów do tej pory trzeba było zapłacić 140 zł. Te czasy niestety już minęły. Według nowych stawek kursanci będą musieli przeznaczyć dużo więcej na egzamin praktyczny. Nowelizacja ustawy wprowadziła podwyżkę za egzamin i teraz trzeba będzie zapłacić aż 200 zł w przypadku samochodów. Jednak o ostatecznych cenach zadecydują sejmiki każdego z województw. 

Więcej o: