Grubosz jajowaty: wszystko, co musisz wiedzieć o pielęgnacji tej rośliny. Zapamiętaj te zasady

Grubosz to ciekawa roślina, która ponownie pojawia się w polskich domach. Dlatego warto wiedzieć, jak przycinać grubosza, aby rósł jak najlepiej. Zapoznaj się z zasadami pielęgnacji tej rośliny, żeby zapewnić jej idealne warunki do wzrostu. Mają naprawdę niewielkie potrzeby.

Te "drzewka szczęścia" robiły furorę w czasach PRL-u, a teraz znowu wracają na parapety w polskich domach. Ten sukulent z Afryki Południowej nie potrzebuje specjalnych zabiegów, aby rósł piękny i zdrowy. Wystarczy zapewnić mu te podstawowe warunki, żeby nie zmarniał. Ta roślina charakteryzuje się niecodziennym wyglądem, który przypomina nieco drzewko bonsai. Na szczęście nie wymaga aż tak dużo, jak to popularne drzewko. Sprawdź, co zapewnić gruboszowi, aby nie zmarniał.

Zobacz wideo Soda oczyszczona ma wiele zastosowań - np. pomoże ci zadbać o rośliny. Sprawdź jak!

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Grubosz odmiany. Niewielkie różnice między jajowatym i drzewiastym

Nie da się ukryć, że grubosz nie wygląda jak standardowa roślina doniczkowa. Charakteryzuje się ciekawym kształtem, który przypomina drzewko. Ma gruby pień z błyszczącą korą, z którego wystają pędy pokryte jajowatymi liśćmi w kolorze ciemnej zieleni. Istnieją dwie odmiany grubosza: jajowaty i drzewiasty, które są do siebie bardzo podobne. Różnicą są jednak liście. Grubosz drzewiasty w przeciwieństwie do jajowatego ma okrągłe liście, które są w kolorze szarej lub niebieskawej zieleni, czasami z czerwoną obwódką.

Kiedy kwitnie grubosz? To zależy od odmiany

Kolejną różnicą pomiędzy gruboszem jajowatym a drzewiastym jest czas ich kwitnienia. W przypadku jajowatego okres jego kwitnienia przypada na przełom zimy i wiosny. Aby pobudzić roślinę do kwitnienia, najlepiej przenieść ją do chłodnego pomieszczenia, w którym panuje temperatura około 10-13 stopni Celsjusza. Grubosz drzewiasty kwitnie natomiast na przełomie maja i czerwca. 

Jaka doniczka do grubosza? Zasady uprawy: woda i słońce

Grubosz nie należy do roślin wymagających, więc osoby, które często wyjeżdżają, nie muszą się obawiać, że po powrocie do domu zastaną uschniętą roślinkę. Grubosza wystarczy podlewać raz na około 2 tygodnie. Może być obficie, ale należy pamiętać, żeby później wylać nadmiar wody. Aby grubosz wyglądał pięknie, wystarczy włożyć go do doniczki z dobrym drenażem na około 2-3 cm. Najlepiej postawić go na parapecie, ponieważ roślina lubi słońce, nawet bezpośrednie. 

Więcej o: