Jak zwalczyć wełnowce? Wystarczy wymieszać to z wodą. Zdążysz uratować swoje rośliny!

Wełnowce - skąd się biorą i jak z nimi walczyć? Znane i niezbyt lubiane owady mogą narobić wiele szkód dla naszych roślin. Właśnie dlatego tak ważna jest stała obserwacja doniczki i odpowiednia pielęgnacja. Jak uratować rośliny zaatakowane przez wełnowce? Znamy sposób!

Wełnowce, czyli szkodniki, które potrafią narobić sporo zamieszania. Najczęściej w domach można spotkać w roślinach doniczkowych wełnowca szklarniowca. Wełnowce są dość trudne do zwalczenia i bardzo niebezpieczne dla roślin. Jak postępować z wełnowcami? 

Zobacz wideo Wyjątkowe rośliny, wyjątkowe potrzeby. Jak zadbać o monsterę, hiacynty, wrzosy i kaktusa?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Czym są wełnowce? Skąd biorą się te szkodniki

Wełnowce to roślinne pasożyty, które czasami ciężko zauważyć ze względu na ich rozmiar. Szkodniki mają około 5-6 mm. Ciała wełnowców są pokryte charakterystycznym białym woskowatym nalotem, który wygląda jak wata. Szkodniki można spotkać na liściach i łodygach roślin, z których wysysają soki. Wełnowce najczęściej są przenoszone do domów przez nas samych, np. wtedy, gdy kupujemy nowe rośliny. Czasami w sklepach lub kwiaciarniach nie dostrzegamy nic na liściach i łodygach m.in. przez mocne naświetlenie i nieświadomie kupujemy chorą roślinkę. 

Domowy sposób na wełnowce. Wymieszaj to z wodą

Jeśli zauważyłeś wełnowce na swojej roślinie, warto zacząć działać szybko! Na początek spróbuj skorzystać z domowych sposób na walkę ze szkodnikami, zamiast kupować środki w marketach. Do przyrządzenia roztworu potrzebna ci będzie buteleczka, woda i ocet. Wodę i ocet wymieszaj w proporcji 1:1. W tak przygotowanym roztworze namocz np. patyczek do uszu i usuń delikatnym ruchami wełnowca z łodygi lub liścia. Gdy usuniesz wełnowca, spryskaj roślinę wodą, aby usunąć zbłąkane szkodniki. Po całym zabiegu warto również wyjąć roślinę ze starej ziemi, sprawdzić korzenie i wykorzystać świeżą ziemię. 

Jak pozbyć się wełnowców? Posmaruj tym liście

Na walkę z wełnowcami świetnie sprawdzi się zmieszanie parafiny z wodą w proporcji 1:1 i dodanie kilku kropel płynu do mycia naczyń. Po wymieszaniu składników, przy pomocy pędzelka lub małej ściereczki należy nanieść preparat na liście, lub łodygę z wełnowcami. Pozostaw roślinę tak na kilka dni. Olej utrudnia dostęp powietrza szkodnikom i sprawia, że te giną. Po kilku dniach umyj roślinę pod prysznicem.

Więcej o: