Policyjna grupa Speed. Po czym rozpoznać auta specjalnego oddziału do łapania piratów drogowych

Jedna jednostka grupy Speed potrafi wystawić około 7,5 tysiąca mandatów w ciągu roku. W naszym kraju nie brakuje tej konkretnej grupy. Ich skuteczność może przerażać niektórych kierowców. Ten specjalny oddział policji ma wyłapywać piratów drogowych. Czy jest jakiś sposób, by rozpoznać ich pojazdy?

Internet jest pełen coraz to nowszych nagłówków o kolejnych zatrzymaniach dokonanym przez grupę Speed. Pierwsza grupa Speed powstała w 2018 roku a jej inicjatorem była Komenda Stołeczna Policji. Ich działania przyniosły sukces, dlatego zaczęto je tworzyć przy każdej komendzie wojewódzkiej Policji.

Zobacz wideo Tak powinien wyglądać korytarz życia. Policja chwali kierowców na S3

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kto może zostać złapany przez grupę Speed? Zachowania drogowe

Jakie zachowania drogowe ma w szczególności wyłapywać grupa Speed? Ciężko jest o jedną konkretną odpowiedź. Jej zadaniem jest zatrzymywanie piratów drogowych. Czasem jest to drastyczne przekroczenie prędkości, czasem wyprzedzanie na przejściu dla pieszych. Jedno jest pewne, grupa Speed jest naprawdę skuteczna. Pomiędzy 19 lipca 2019 roku a 30 czerwca 2020 roku działający w niej funkcjonariusze ujawnili 442 660 wykroczenia, w tym 308 728 miało związek z dużą prędkością. Co ważne, w 18 773 przypadkach ich interwencja skończyła się odebraniem kierującemu prawa jazdy.

Niebieski samochódKażdy kierowca musi mieć te dwie rzeczy w aucie. Ich brak oznacza mandat

Jakimi autami porusza się grupa Speed? Sprawdzamy

Grupa Speed jest jedną z najbardziej znanych formacji policji zajmujących się ściganiem piratów drogowych, są bardziej znani niż klasyczna drogówka. Na samym początku namierzenie przez kierowców na drogach funkcjonariuszy grupy Speed było dość proste. Dysponowali oni przede wszystkim samochodami marki BMW. Obecnie ich flota powiększyła się z "trójek" i "trójek GT" o Skody, Kie, Cupry czy Renault. Jest to przynajmniej kilkadziesiąt radiowozów na terenie całego kraju. Nie wszystkie te samochody są też oznakowane.

Najdłuższa trasa kolejowa na świecie. Sprawdź, na ile dni spakować plecak i ruszaj w długą podróż - zdjęcie ilustracyjneNajdłuższa trasa kolejowa na świecie. Pakuj plecak i i ruszaj w podróż

Jak poznać auta grupy Speed? Jest kilka szczegółów

Najskuteczniejszym sposobem na brak mandatu od grupy Speed jest po prostu przepisowa jazda. Czy jednak jest jakiś sposób na rozpoznanie nieoznakowanego auta policyjnego? Jak informuje serwis moto.pl:

  • Uwagę kierowcy powinien zwrócić wyraźnie widoczny ekran za tylną szybą, kamera zamontowana nad deską rozdzielczą za przednią szybą i czasami niebieskie światła błyskowe zamontowane w grillu.
  • Za kierownicą nieoznakowanych pojazdów zawsze siedzą policjanci w mundurach. Zazwyczaj wtedy czapka policjanta leży na górnej konsoli
Więcej o: