Kiedy kończy się zima astronomiczna i kalendarzowa i kto ma teraz ferie zimowe 2023?

Zima w Polsce trwa, więc warto dowiedzieć się więcej o tej porze roku. Jak długo jeszcze potrwa zima i czy zapisze się ona w historii tak, jak zima stulecia? Poniżej przedstawiamy garść najważniejszych informacji. Przypominamy też, do kiedy trwają ferie Polska 2023.

Zima to czas, który nie wszyscy lubią. Dni są krótkie i mroźne, przez co trudniej o motywację. Nie oznacza to jednak, że zima nie ma swoich uroków. Jeśli jednak ciekawa historia i białe szaleństwo wciąż cię nie przekonuje do tej pory roku, warto wiedzieć, kiedy można spodziewać się nadejścia upragnionej wiosny.

Zobacz wideo Na narty w Polsce: pięć miejsc, w których poczujesz się jak w Alpach

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Czy będzie jeszcze sroga zima w Polsce? Zima stulecia już nie wróci

Zimą stulecia określa się najmroźniejsze zimy w danym stuleciu. Na to miano w stuleciu ubiegłym niewątpliwie zasłużyła zima w Polsce 1978/1979. Mroźne masy powietrza zaczęły napływać do naszego kraju w nocy z 29 na 30 grudnia, a już 1 stycznia 1979 cały kraj był sparaliżowany przez zaspy śniegu i mróz.

 

Zima 2022/2023 była wyjątkowo łagodna i z pewnością nie zapisze się w historii jako zima stulecia. Okazuje się jednak, że wciąż możemy spodziewać się mrozów i opadów śniegu, przynajmniej w niektórych częściach kraju. O prognozach pogody na najbliższy miesiąc pisaliśmy w jednym z naszych poprzednich artykułów. Można zatem wnioskować, że ostra zima potrwa co najmniej do połowy lutego.

zamieć śnieżna, zdjęcie ilustracyjne Czym różni się zawieja od zamieci? Sprawdź, aby nie mylić tych terminów

Kto ma teraz ferie 2023? Kiedy kończą się ferie zimowe?

Prognozowane śnieżyce i silne mrozy w górach oraz regionach podgórskich niewątpliwie ucieszą większość uczniów, którzy w tym czasie będą mieć ferie zimowe. Obecnie ferie ma 7 województw. W terminie od 23 stycznia do 5 lutego ferie trwają w województwach warmińsko-mazurskim i podlaskim. Od 30 stycznia do 12 lutego natomiast w województwach lubuskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, świętokrzyskim i małopolskim. Ostatni termin potrwa od 13 do 26 lutego i obejmie województwa zachodniopomorskie, mazowieckie, dolnośląskie i opolskie.

Kalendarzowa wiosna 2023 - data. Czym się różni od astronomicznej? Znamy odpowiedź Kalendarzowa wiosna 2023 - data. Czym się różni od astronomicznej?

Kiedy kończy się zima? Różne rodzaje zimy

Biorąc pod uwagę różne kryteria, możemy mówić o różnych rodzajach zimy. Zima kalendarzowa zaczyna się i kończy co roku w tych samych dniach i trwa od 22 grudnia do 21 marca. Zima astronomiczna jest datą ruchomą. Rozpoczyna ją przesilenie zimowe, a kończy równonoc wiosenna. W tym roku oznacza to, że zima astronomiczna rozpoczęła się 21 grudnia 2022 i potrwa do 20 marca 2023. Możemy również wyróżnić trzeci rodzaj pór roku: meteorologiczny. Rozróżnienie to zostało wprowadzone na potrzeby meteorologów i klimatologów. Zima meteorologiczna rozpoczyna się zawsze 1 grudnia, a kończy się w ostatni dzień lutego.

Więcej o: