Kiedy kończy się zima astronomiczna i kalendarzowa i kto ma teraz ferie zimowe 2023?

Zima w Polsce trwa, więc warto dowiedzieć się więcej o tej porze roku. Jak długo jeszcze potrwa zima i czy zapisze się ona w historii tak, jak zima stulecia? Poniżej przedstawiamy garść najważniejszych informacji. Przypominamy też, do kiedy trwają ferie Polska 2023.

Zima to czas, który nie wszyscy lubią. Dni są krótkie i mroźne, przez co trudniej o motywację. Nie oznacza to jednak, że zima nie ma swoich uroków. Jeśli jednak ciekawa historia i białe szaleństwo wciąż cię nie przekonuje do tej pory roku, warto wiedzieć, kiedy można spodziewać się nadejścia upragnionej wiosny.

Zobacz wideo Na narty w Polsce: pięć miejsc, w których poczujesz się jak w Alpach

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Czy będzie jeszcze sroga zima w Polsce? Zima stulecia już nie wróci

Zimą stulecia określa się najmroźniejsze zimy w danym stuleciu. Na to miano w stuleciu ubiegłym niewątpliwie zasłużyła zima w Polsce 1978/1979. Mroźne masy powietrza zaczęły napływać do naszego kraju w nocy z 29 na 30 grudnia, a już 1 stycznia 1979 cały kraj był sparaliżowany przez zaspy śniegu i mróz.

 

Zima 2022/2023 była wyjątkowo łagodna i z pewnością nie zapisze się w historii jako zima stulecia. Okazuje się jednak, że wciąż możemy spodziewać się mrozów i opadów śniegu, przynajmniej w niektórych częściach kraju. O prognozach pogody na najbliższy miesiąc pisaliśmy w jednym z naszych poprzednich artykułów. Można zatem wnioskować, że ostra zima potrwa co najmniej do połowy lutego.

Kto ma teraz ferie 2023? Kiedy kończą się ferie zimowe?

Prognozowane śnieżyce i silne mrozy w górach oraz regionach podgórskich niewątpliwie ucieszą większość uczniów, którzy w tym czasie będą mieć ferie zimowe. Obecnie ferie ma 7 województw. W terminie od 23 stycznia do 5 lutego ferie trwają w województwach warmińsko-mazurskim i podlaskim. Od 30 stycznia do 12 lutego natomiast w województwach lubuskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, świętokrzyskim i małopolskim. Ostatni termin potrwa od 13 do 26 lutego i obejmie województwa zachodniopomorskie, mazowieckie, dolnośląskie i opolskie.

Kiedy kończy się zima? Różne rodzaje zimy

Biorąc pod uwagę różne kryteria, możemy mówić o różnych rodzajach zimy. Zima kalendarzowa zaczyna się i kończy co roku w tych samych dniach i trwa od 22 grudnia do 21 marca. Zima astronomiczna jest datą ruchomą. Rozpoczyna ją przesilenie zimowe, a kończy równonoc wiosenna. W tym roku oznacza to, że zima astronomiczna rozpoczęła się 21 grudnia 2022 i potrwa do 20 marca 2023. Możemy również wyróżnić trzeci rodzaj pór roku: meteorologiczny. Rozróżnienie to zostało wprowadzone na potrzeby meteorologów i klimatologów. Zima meteorologiczna rozpoczyna się zawsze 1 grudnia, a kończy się w ostatni dzień lutego.

Więcej o: