Ponad milion seniorów nie otrzyma pełnej emerytury w 2023. Podano termin wypłat "czternastek"

Świadczenia dla seniorów 2023 są wyjątkowo liczne. Wypłata 13. emerytury, a także 14. emerytury to dwa dodatkowe zastrzyki gotówki. Niestety, nie oba z nich są dla każdego. Dla kogo jest 14. emerytura i ile wynosi? Podano termin wypłat 14. emerytury w 2023. Reszta seniorów "obejdzie się smakiem".

Wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed zapowiedział, że 14.emerytura pojawi się w tym roku na takich samych zasadach jak poprzednio i najprawdopodobniej w identycznym terminie. Niestety nie wszyscy emeryci dostaną pełną kwotę. Co to oznacza? Sprawdź, kiedy i w jaki sposób będzie przyznawana 14. emerytura.

Zobacz wideo Grabowski: Będziemy musieli pracować dłużej

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

14. emerytury 2023 - kiedy wypłata? Na pieniądze będzie trzeba trochę poczekać

Czternasta emerytura na pewno pojawi się w 2023. Zgodnie z zapowiedziami wiceministra, świadczenie zostanie wypłacone w ostatnim tygodniu sierpnia. Tak samo było w zeszłym roku. Przypominamy, że w 2022 wypłaty ruszyły dokładnie 25 sierpnia. Termin wydaje się odległy, ale nie ma co się martwić. W międzyczasie, czyli z początkiem kwietnia seniorzy otrzymają 13. emeryturę.

13 emerytura 2023, kiedy wypłata? Kiedy będzie wypłacana 13. emerytura? Ci seniorzy muszą czekać miesiąc

Kto dostanie 14. emeryturę? Surowe zasady wykluczają dużą część emerytów

Niestety w przeciwieństwie do "trzynastki" to świadczenie nie przysługuje każdemu seniorowi w takiej samej kwocie. Pełną wypłatę otrzymają tylko te osoby, których podstawowa emerytura nie wynosi więcej niż 2900 zł. Seniorzy, którzy pobierają wyższe świadczenie dostaną 14.emeryturę pomniejszoną na zasadzie "złotówka za złotówkę". Co to oznacza? Przykładowo, jeśli senior dostaje podstawową emeryturę w wysokości 3000 zł, czyli o 100 złotych więcej niż wyznaczony próg, to o tyle samo pomniejszy się czternaste świadczenie. W minionym roku pełnej emerytury nie otrzymał ponad milion emerytów. W tym roku, ze względu na waloryzację, grono osób może się zwiększyć. Szacuje się, że otrzyma ją w tym roku ok. 9 mln osób, z czego 7,7 mln seniorów dostanie wypłatę w pełnej wysokości.

Matczyna emerytura 2023. Od marca matki otrzymają wyższe świadczenie. Te seniorki czeka zastrzyk gotówki Matczyna emerytura 2023. Te seniorki od marca dostaną zastrzyk gotówki

Ile wynosi 14. emerytura 2023? Kwota wyższa niż kiedykolwiek

"Czternastka" wynosi tyle, ile najniższa emerytura w danym roku. Ze wstępnych obliczeń wskaźnika waloryzacji wiemy, że w 2023 będzie to kwota na poziomie 1588,44 zł. Trzeba jednak pamiętać o tym, że jeśli ktoś przekroczy wyznaczony próg i jego emerytura będzie wynosić więcej niż 2900 zł, dostanie "czternastkę" pomniejszoną o taką samą kwotę. Oznacza to, że wielu seniorów nie dostanie równie wysokiego świadczenia, a ci, których emerytura wynosi więcej niż 4188,44 zł nie dostaną dodatku wcale.

Więcej o: