Nominacje w konkursie na Europejskie Drzewo Roku 2023. Jest polski akcent! Czy powtórzy sukces Dunina?

Wystartowała kolejna edycja konkursu na Europejskie Drzewo Roku. Wśród nominowanych znajduje się polski dąb, tym razem z Łodzi. Dąb Fabrykant będzie konkurował z 15 innymi drzewami. Czy powtórzy zeszłoroczny sukces Dębu Dunina? Możesz pomóc, przesyłając swój głos.

Organizatorem konkursu na Europejskie Drzewo Roku jest organizacja Czeska Fundacja Partnerstwo dla Środowiska. Celem owej rywalizacji jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na stare drzewa, które bez wątpienia są ważne zarówno dla dziedzictwa przyrodniczego, jak i kulturowego. W tym roku odbędzie się 13. edycja tej rywalizacji. O zwycięstwo powalczy kilkanaście drzew z różnych państw, na które można już oddać swój głos. Jaka historia kryje się za dębem z Łodzi? 

Zobacz wideo Sadzenie drzew w miastach się opłaca

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Konkurs na Europejskie Drzewo Roku. Szlachetna inicjatywa

Jak można przeczytać na stronie treeoftheyear.org celem tego plebiscytu jest wybranie tego z najciekawszą historią. Według organizatorów to właśnie one opowiadają najbardziej niezwykłe historie, dlatego, że są świadkami zarówno przeszłości, jak i teraźniejszości. Na dodatek stanowią część krajobrazu, który produkuje niezbędny do życia tlen, a także wspomaga walkę ze zmianami klimatu. Nie można zapomnieć, że drzewa to miejsca pamięci.

Symbole dawnych czasów, ocalałe w nieprzyjaznych warunkach, lub świadkowie naszego współistnienia z naturą

W tym roku do rywalizacji dołączyły także jabłonie z Ukrainy. 

Drzewo roku 2022. Dąb Dunin na pierwszym miejscu

W zeszłym roku tytuł Europejskiego Drzewa Roku zdobył pochodzący z Polski Dąb Dunin. Od 400 lat rośnie w Puszczy Białowieskiej i zachwyca swoim wyglądem oraz rozmiarem. W plebiscycie zdobył ponad 179 tys. głosów.

 

Czy tegoroczny nominowany dąb ma szanse dorównać zeszłorocznemu Duninowi?

Dąb Fabrykant nominowany do prestiżowej nagrody. Jak i do kiedy można głosować?

Tegorocznym kandydatem do zdobycia miana Europejskiego Drzewa Roku jest łódzki Dąb Fabrykant. Na stronie konkursu można przeczytać:

Jest to jedno z najbardziej oryginalnych drzew w Polsce, które stanowi symbol długowieczności i mądrości. Jego unikatowa budowa przyciąga odwiedzających do parku Klepacza w Łodzi. 
 

Dąb jest pokaźnych rozmiarów, jeden z konarów ma długość ponad 20 metrów. Głosować można na stronie treeoftheyear.org w terminie od 1 do 28 lutego. Jednak od 22 lutego liczba oddanych głosów będzie ukryta aż do końca rywalizacji. Wyniki zostaną podane w marcu. 

 
Więcej o: