Jak uprawiać azalię japońską w domu? Łatwo jej zaszkodzić! Pilnuj tego, a jej kwiaty cię oczarują

Jak dbać o azalię japońską? Ta wyjątkowa roślina ma swoje wymagania. Jeżeli im sprostasz, będzie rosła jak szalona! Nie wiesz, jak się za to zabrać? Podpowiadamy, co zrobić, aby stała się piękną i barwną dekoracją w twoim domu. Wyjaśniamy, kiedy przycinać azalie japońskie.

Azalia doniczkowa to jedna z najpopularniejszych roślin, wybieranych w celach dekoracyjnych. To krzew pochodzący z Japonii, na co bezpośrednio wskazuje jego nazwa. Jego cechą charakterystyczną są kuliste i barwne kwiatostany. Azalie japońskie hodowane w doniczkach najczęściej sięgają 50 cm wysokości. Jak je pielęgnować, aby zachwycały swoimi kwiatami? Śpieszymy z odpowiedzią! 

Zobacz wideo Naturalne nawozy. Wykorzystaj skórkę banana, skorupki jajek i fusy po kawie i herbacie

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl 

Jak uprawiać azalię japońską w domu? Ma swoje wymagania

Ta wyjątkowa roślina potrzebuje dużo światła do wzrostu, dlatego warto ustawić ją w najjaśniejszym miejscu w domu, gdyż w okresie jesienno-zimowym potrafi go być naprawdę mało. Jednocześnie nie może być ona narażona na bezpośrednie promienie słoneczne i przeciąg. Azalia japońska nie przepada za wysokimi temperaturami i najlepiej czuje się w pomieszczeniach, w których jest od 10 do 18 stopni Celsjusza.

Jak podlewać azalię japońską? Ceni sobie wilgotne podłoże

Azalia wymaga regularnego podlewania, ponieważ lubi, gdy jej podłoże jest ciągle wilgotne. Jeśli doprowadzimy do przesuszenia gleby, jej kwiaty i liście zaczną więdnąć oraz opadać. Co zrobić, gdy do tego dojdzie? Warto wsadzić doniczkę z rośliną do miski z wodą i zostawić ją tam na około godzinę. Przez ten czas azalia wypije odpowiednią dawkę wody i nieco odżyje. Do jej podlewania najlepiej użyć odstanej wody z dzbanka filtrującego. Ważne, aby nie spryskiwać jej liści wodą, ponieważ mogą one tracić swoją barwę, a kwiaty zaczną się sklejać.

Przycinanie azalii japońskich. Warto o tym wiedzieć

Po kwitnieniu roślinę warto przesadzić do nieco większej doniczki. Podczas tej czynności należy pamiętać o ułożeniu warstwy drenażu na dnie pojemnika oraz kupieniu specjalnego kwaśnego podłoża. Azalia japońska preferuje glebę o pH między 3,5 a 4,5. Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest także usuwanie starych, przekwitłych kwiatów oraz przycinanie wystających na boki pędów zaraz po okresie jej kwitnienia.

Więcej o: