Białkowanie drzew wykonujemy przede wszystkim w celu zabezpieczenia ich pni oraz kory przed uszkodzeniami, powodowanymi nagłymi zmianami temperatur. Najpopularniejszym błędem popełnianym podczas bielenia drzew jest wykonywanie zabiegu, kiedy jest już na to za późno.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
W jakim celu białkujemy drzewa owocowe? Okazuje się, że to bardzo istotny zabieg w naszych ogrodach. Pokrywanie pni wapnem wykonujemy w celu ochrony kory drzewa przed zmianami temperatur. Przy niskich, zimowych mrozach w nocy, tkanki drzewa przemarzają i powstają na nich pęknięcia oraz rany zgorzelinowe. Bielenie wapnem natomiast skutecznie niweluje te zagrożenia. Ponadto w późniejszych porach chronią także przed szkodnikami. Wapnowanie drzewek nie dość, że zwiększa widoczność insektów, to jeszcze zniechęca je samym zapachem.
Kiedy powinniśmy malować drzewka wapnem? Większość osób robi to na przedwiośnie, co jest błędem. Tak naprawdę powinniśmy białkować pnie już na początku zimy lub w jej pełni. Najlepszy będzie czas od grudnia do końca stycznia. Co ważne, nie może być jednorazowe. Zabieg należy powtarzać raz w miesiącu. Do białkowania powinniśmy wybrać odpowiedni dzień, kiedy temperatura jest dodatnia, a pogoda ładna - nie wieje ani nie pada deszcz, czy śnieg.
Standardowo drzewa owocowe bieli się mlekiem wapiennym, czyli roztworem z wapna palonego i wody. Możemy jednak zakupić inne, specjalne preparaty do białkowania. Niektóre z nich posiadają na przykład glinę, która sprawia, że wapno lepiej i dłużej trzyma się pnia. Aby wapno lepiej się nakładało oraz było trwalsze, możemy dodać do niego odrobinę farby emulsyjnej, jednak nie należy przesadzać z jej ilością.