Białkowanie drzew. Jak bielić drzewka owocowe, aby przetrwały do wiosny? Ten proces jest kluczowy

Białkowanie drzew owocowych jest jednym z ważniejszych zabiegów w naszych ogrodach. Jego zadaniem jest przede wszystkim utrzymanie roślin w nienaruszonym stanie. Niestety znaczna większość osób wykonuje ten zabieg źle i w niewłaściwym terminie. Sprawdź, jak prawidłowo bielić drzewa i kiedy białkować drzewka owocowe.

Białkowanie drzew wykonujemy przede wszystkim w celu zabezpieczenia ich pni oraz kory przed uszkodzeniami, powodowanymi nagłymi zmianami temperatur. Najpopularniejszym błędem popełnianym podczas bielenia drzew jest wykonywanie zabiegu, kiedy jest już na to za późno. 

Zobacz wideo Naturalne nawozy. Wykorzystaj skórkę banana, skorupki jajek i fusy po kawie i herbacie

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jakie drzewa bielimy? Czy to uchroni rośliny przed robakami?

W jakim celu białkujemy drzewa owocowe? Okazuje się, że to bardzo istotny zabieg w naszych ogrodach. Pokrywanie pni wapnem wykonujemy w celu ochrony kory drzewa przed zmianami temperatur. Przy niskich, zimowych mrozach w nocy, tkanki drzewa przemarzają i powstają na nich pęknięcia oraz rany zgorzelinowe. Bielenie wapnem natomiast skutecznie niweluje te zagrożenia. Ponadto w późniejszych porach chronią także przed szkodnikami. Wapnowanie drzewek nie dość, że zwiększa widoczność insektów, to jeszcze zniechęca je samym zapachem.

Kiedy bielić drzewa? Nie przegap tego terminu

Kiedy powinniśmy malować drzewka wapnem? Większość osób robi to na przedwiośnie, co jest błędem. Tak naprawdę powinniśmy białkować pnie już na początku zimy lub w jej pełni. Najlepszy będzie czas od grudnia do końca stycznia. Co ważne, nie może być jednorazowe. Zabieg należy powtarzać raz w miesiącu. Do białkowania powinniśmy wybrać odpowiedni dzień, kiedy temperatura jest dodatnia, a pogoda ładna - nie wieje ani nie pada deszcz, czy śnieg.

Czym malować drzewa owocowe? Co dodać do wapna do bielenia drzew?

Standardowo drzewa owocowe bieli się mlekiem wapiennym, czyli roztworem z wapna palonego i wody. Możemy jednak zakupić inne, specjalne preparaty do białkowania. Niektóre z nich posiadają na przykład glinę, która sprawia, że wapno lepiej i dłużej trzyma się pnia. Aby wapno lepiej się nakładało oraz było trwalsze, możemy dodać do niego odrobinę farby emulsyjnej, jednak nie należy przesadzać z jej ilością.

Więcej o: