W dobie galopującej inflacji każde dodatkowe pieniądze mogą okazać się niezwykle potrzebne. Pojawiła się kolejna szansa na comiesięczny zastrzyk gotówki dla seniorów. Jakie grupy mogą liczyć na 200+ do emerytury? Tego świadczenia nie finansuje ZUS.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Dodatek do emerytury, nazwany świadczeniem ratowniczym jest wypłacany seniorom, którzy czynnie pomagali jako ratownicy górscy i strażacy-ochotnicy. Aby został on przyznany, należy udowodnić przynależność do organizacji takich jak:
Ważnym elementem jest długość stażu. Warunkiem do otrzymania świadczenia jest czynny udział w akcjach ratowniczych przez 25 lat (mężczyźni) lub 20 lat (kobiety). 200+ przyznawane jest wyłącznie osobom, które osiągnęły wiek emerytalny, czyli 65 lat dla mężczyzn i 60 dla kobiet.
Przeważnie świadczeniami emerytalnymi zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych lub Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Jednak w celu uzyskania 200+ seniorzy powinni zgłosić się do Zakładu Emerytalno-Rentowego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Warto wiedzieć, iż dodatek polega corocznej waloryzacji i jest przyznawany niezależnie od wysokości aktualnej emerytury.
Emeryci, którzy chcą ubiegać się o świadczenie ratownicze, muszą złożyć wniosek u powiatowego lub miejskiego komendanta Państwowej Straży Pożarnej. Podczas jego składania, należy okazać dokument potwierdzający uczestnictwo w akcjach ratunkowych OSP, GOPR lub TOPR. Ponadto niezbędne będzie oświadczenie lub zeznanie trzech świadków, którzy potwierdzą te informacje. W tym przypadku czynna służba oznacza udział w akcji ratowniczej przynajmniej raz w roku.