Ci seniorzy będą dostawać dożywotnio 200 zł do emerytury. Wystarczy wniosek, ale nie w ZUS

200 zł dodatku do emerytury dożywotnio i co miesiąc. Jest kolejne wsparcie finansowe dla seniorów, jednak przysługuje ono nielicznym. Kto może liczyć na dodatkowy zastrzyk gotówki? Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić i gdzie złożyć wniosek. Wyjaśniamy zasady wypłacania 200+ do emerytury.

W dobie galopującej inflacji każde dodatkowe pieniądze mogą okazać się niezwykle potrzebne. Pojawiła się kolejna szansa na comiesięczny zastrzyk gotówki dla seniorów. Jakie grupy mogą liczyć na 200+ do emerytury? Tego świadczenia nie finansuje ZUS. 

Zobacz wideo Czy Katarzyna Dowbor utrzymałaby się z emerytury? "30 lat pracowałam w spółce państwowej"

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Komu przysługuje dodatkowe 200 zł do emerytury? Tylko te grupy mogą składać wniosek

Dodatek do emerytury, nazwany świadczeniem ratowniczym jest wypłacany seniorom, którzy czynnie pomagali jako ratownicy górscy i strażacy-ochotnicy. Aby został on przyznany, należy udowodnić przynależność do organizacji takich jak: 

  • Ochotnicza Straż Pożarna
  • Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
  • Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe

Ważnym elementem jest długość stażu. Warunkiem do otrzymania świadczenia jest czynny udział w akcjach ratowniczych przez 25 lat (mężczyźni) lub 20 lat (kobiety). 200+ przyznawane jest wyłącznie osobom, które osiągnęły wiek emerytalny, czyli 65 lat dla mężczyzn i 60 dla kobiet.

Kto wypłaca dodatkowe świadczenie? W tym przypadku nie jest to ZUS

Przeważnie świadczeniami emerytalnymi zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych lub Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Jednak w celu uzyskania 200+ seniorzy powinni zgłosić się do Zakładu Emerytalno-Rentowego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Warto wiedzieć, iż dodatek polega corocznej waloryzacji i jest przyznawany niezależnie od wysokości aktualnej emerytury.

Gdzie złożyć wniosek o 200 zł do emerytury dożywotnio i co miesiąc? Niezbędny jest świadek 

Emeryci, którzy chcą ubiegać się o świadczenie ratownicze, muszą złożyć wniosek u powiatowego lub miejskiego komendanta Państwowej Straży Pożarnej. Podczas jego składania, należy okazać dokument potwierdzający uczestnictwo w akcjach ratunkowych OSP, GOPR lub TOPR. Ponadto niezbędne będzie oświadczenie lub zeznanie trzech świadków, którzy potwierdzą te informacje. W tym przypadku czynna służba oznacza udział w akcji ratowniczej przynajmniej raz w roku.

 

Więcej o: