Jak wyczyścić żaluzje, aby ich nie zniszczyć? Wystarczy kilka kropel! Ten płyn na pewno masz w domu

Czyszczenie żaluzji domowymi sposobami nie musi być trudne. Podobnie jak na oknach czy firankach, zbiera się na nich kurz i pyłki z zewnątrz, dlatego im dłużej nie będziemy czyścić rolet, tym większych problemów nabawimy się w związku z ich dokładnym myciem. Jak to zrobić?

Wiosna coraz bliżej, a wraz z nią nadchodzą coroczne, wiosenne porządki. Gdy temperatura wzrośnie, społeczeństwo rozpoczyna cykliczne mycie okien i pranie firanek. Niestety, mało kto pamięta o czyszczeniu żaluzji. I trudno się dziwić, bo teoretycznie nie jest to ani łatwa, ani najprzyjemniejsza czynność. Rolety są wykonane z różnych materiałów, dlatego w zależności od tworzywa, zastosujemy inne metody ich czyszczenia.  

Zobacz wideo 3 domowe sposoby na to, by twoje okna zawsze lśniły czystością

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Czym czyścić żaluzje? Specjalną szczoteczkę możesz zrobić samodzielnie

Żaluzje wykonane z poziomych, cienkich lameli są trudne w czyszczeniu. Mycie każdej powierzchni z osobna może trwać bardzo długo, a w niektóre zakamarki nie dosięgniemy szmatką. W sklepie znajdziemy specjalne miotełki do żaluzji, ale jeśli nie mamy ich w domu, można je zrobić samodzielnie. Na końcówki szczypiec kuchennych nałóż  małe kawałki szmatki i przymocuj je za pomocą gumek recepturek. W ten sposób dokładnie umyjesz lamele z obu stron. Równie skuteczne będzie wyczyszczenie płaskich powierzchni skarpetką, nałożoną na rękę.

* Urzędnicy zdefraudowali fundusze na odbudowę. SBU sprawdza 80 obiektów

Jak wyczyścić drewniane i aluminiowe żaluzje? Ten płyn na pewno masz w domu

Gdy już ściągnęliśmy kurz z lameli, można przystąpić do mycia na mokro. Lepiej nie testować nieznanych detergentów, gdyż można doprowadzić do zmatowienia materiału. Do żaluzji drewnianych nada się płyn do mycia drewnianych powierzchni, ale jeśli nie posiadamy takiego środka w domu, można go łatwo zastąpić. Wystarczy, że przetrzesz lamele ścierką zamoczoną w wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń. W ten sam sposób umyjesz żaluzje aluminiowe. Na koniec przetrzyj wszystko wodą z octem, by nabłyszczyć powierzchnię.

mycie podłogi mopem Smugi na podłodze? Dodaj to do wody, a pozbędziesz się problemu

Czym wyczyścić żaluzje materiałowe i z tkaniny? Nie popełniaj tego błędu

O żaluzje wykonane z tkaniny trzeba szczególnie dbać, ponieważ łatwiej ulegają zabrudzeniom. Jeśli nie można ich ściągnąć i wyprać w pralce, to czyścimy je tylko na sucho. Brak możliwości dokładnego wysuszenia żaluzji zawieszonych pionowo może doprowadzić do powstania wilgoci i pleśni. Świetnie sprawdzi się tutaj miotełka do zbierania kurzu.

Więcej o: