Opakowanie po maśle: gdzie wyrzucić? To wcale nie jest takie oczywiste

Po przyrządzeniu posiłku zostało nam puste opakowanie po maśle. Gdzie wyrzucić tego rodzaju odpady? Często informacja na ten temat umieszczona jest na opakowaniu. Pamiętajmy, że wszystko zależy od tego, z czego opakowanie po maśle zostało wykonane.

Gdzie wyrzucać opakowanie po maśle?

Na pytanie o to, gdzie wyrzucać opakowanie po maśle, nie da się odpowiedzieć jednoznacznie. Prawidłowa odpowiedź na takie pytanie uzależniona jest bowiem od tego, z jakiego tworzywa opakowanie zostało wykonane. Najczęściej masło sprzedawane jest w opakowaniach papierowych, może to być zarówno papier woskowany, jak i papier łączony z folią aluminiową. Niekiedy masło, szczególnie osełka, pakowane jest w żółty "papier", który tak naprawdę nie jest papierem, tylko określany jest mianem folii ekologicznej czy też ekofolii. Niektórzy producenci masła natomiast sprzedają je klientom w opakowaniach plastikowych. Dlatego też, aby wiedzieć, gdzie wyrzucać opakowanie po maśle, należy najpierw ocenić, z jakiego tworzywa owo opakowanie zostało wykonane.

Utylizacja tonerów i ich wpływ na środowisko. Dowiedz się, jak dbać o środowisko. Zdjęcie ilustracyjne Utylizacja tonerów i ich wpływ na środowisko. Najważniejsze zasady segregacji śmieci

Papier po maśle: segregacja nakazuje, by trafił do pojemnika na odpady zmieszane

Osoby używające masła na pewno choć raz zastanawiały się, gdzie wyrzucić papier po maśle. Segregacja odpadów nakazuje postępować z poszczególnymi śmieciami w odpowiedni sposób. I choć papier z reguły wyrzucamy do pojemników na papier (zwykle są to pojemniki niebieskie), to papier po maśle absolutnie nie może tam trafić. Do pojemników na papier można wrzucać tylko czysty i suchy papier, a opakowanie po maśle jest mocno zabrudzone i zatłuszczone. Papier po maśle, również ten woskowany lub z alufolią, powinien zatem zostać wrzucony do pojemnika na odpady zmieszane. Odpady te trafią następnie do instalacji do mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów (instalacji MBP), skąd w wyniku sortowania część zostanie przekazana recyklerom, reszta zaś posłuży do produkcji paliwa alternatywnego RDF. Odpady mogą też zostać przekazane do spalarni, gdzie w wyniku spalenia ich w bezpiecznych dla środowiska piecach powstanie energia elektryczna i ciepło wykorzystywane w naszych domach.

Zobacz wideo Co się dzieje z naszymi śmieciami? Gazeta.pl z wizytą w sortowni BYŚ

Segregacja śmieci: opakowanie po maśle można czasem poddać recyklingowi

Dziś już chyba nikogo nie trzeba przekonywać, jak ważna jest segregacja śmieci. Opakowanie po maśle może nastręczać pewnych trudności w tej kwestii, ale wystarczy odrobina wiedzy i starania, by postąpić z korzyścią dla środowiska. Wybierając masło w opakowaniu stanowiącym połączenie papieru z folią aluminiową, mamy szansę na poddanie opakowania po maśle recyklingowi. Wystarczy je namoczyć (np. umieścić w zlewie, aby namokło podczas mycia naczyń), by papier łatwo było oddzielić od folii. Folia aluminiowa powinna trafić do pojemnika na metale i tworzywa sztuczne, warto jednak wiedzieć, że jeśli będzie zbyt lekka, może zostać pominięta przez maszyny sortujące. Dlatego lepiej zebrać jej większą ilość, bądź też włożyć ją do aluminiowej puszki przed wyrzuceniem. Natomiast oddzielony od folii papier należy wrzucić do odpadów zmieszanych. Dobra wiadomość dla osób posiadających domowy kompostownik: taki papier doskonale nadaje się na kompost.

Inaczej wygląda rzecz w przypadku folii ekologicznej. Produkowana jest ona w ponad 50 procentach z minerałów naturalnych (kreda i inne), a do jej wytworzenia zużywa się znacznie mniej surowców ropopochodnych niż do produkcji tradycyjnych polimerów. Taka ekofolia jest fotodegradowalna, co oznacza, że w ciągu kilkunastu lat podczas składowania na otwartych wysypiskach pod wpływem działania światła słonecznego rozłoży się ona na kredę, parę wodną i dwutlenek węgla. Taka folia nie ulega jednak całkowitemu rozkładowi w przydomowych kompostowniach. Dlatego należy wyrzucać ją do odpadów zmieszanych.

Gdzie oddać zużyty olej silnikowy? ABC samodzielnej eko wymiany oleju

Plastikowe opakowanie po maśle: gdzie wyrzucić?

Jeśli mamy plastikowe opakowanie po maśle, gdzie wyrzucić taki odpad? Tu sprawa jest prosta: plastikowe opakowanie po maśle, margarynie czy innym smarowidle do pieczywa należy wyrzucić do pojemnika na metale i tworzywa sztuczne (najczęściej jest to pojemnik żółty). Niektórzy zastanawiają się, czy takie opakowanie trzeba przed wyrzuceniem umyć. Otóż nie ma takiej konieczności, wystarczy jedynie dokładnie je opróżnić. Plastik, z którego wykonane jest opakowanie po maśle czy margarynie, poddawany jest recyklingowi. Może to być recykling mechaniczny, polegający na sortowaniu, rozdrabnianiu, myciu i wytłaczaniu. W wyniku tych działań powstaje tzw. regranulat, czyli kulki o średnicy 3 milimetrów, które następnie zostaną wykorzystane do produkcji innych artykułów z tworzywa sztucznego, np. doniczek. Plastik może też zostać poddany recyklingowi chemicznemu, czyli działaniu rozpuszczalników lub wysokiej temperatury. W efekcie powstanie gaz lub ciecz do wykorzystania w dalszej produkcji. Natomiast tworzywa sztuczne, których nie można już ponownie wykorzystać, poddawane są recyklingowi termicznemu. Spalane są one w specjalistycznych piecach bezpiecznych dla środowiska naturalnego, a powstałe w ten sposób energia elektryczna i ciepło wykorzystywane są w naszych domach.

Zobacz też: Karton po soku - segregacja śmieci jest bardzo ważna i warto znać jej zasady

Więcej o: