Minimalna emerytura 2023. Wiemy, ile wyniesie najniższa emerytura 2023 netto. Będą rekordowe podwyżki

Nowy wskaźnik waloryzacji oznacza rekordowe podwyżki emerytur. Jaka jest najniższa emerytura w tym roku? Przeczytaj tekst i dowiedz się, ile wyniesie minimalna emerytura 2023. Przypominamy, jaki jest wiek emerytalny w Polsce, uprawniający do pobierania świadczenia.

Aktualny wskaźnik waloryzacji jest wyższy, niż przewidywano. Dzięki temu seniorzy mogą liczyć na rekordowo duże świadczenia i spory zastrzyk gotówki. Sprawdzamy, ile może wynosić najniższa emerytura w tym roku. To bez wątpienia dobra wiadomość dla wszystkich osób uprawnionych do pobierania tego typu świadczeń.  

Zobacz wideo Wiek emerytalny należy obniżać, podwyższać, zostawić bez zmian?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Minimalna emerytura 2023. Ile wyniesie wskaźnik waloryzacji?

Jeszcze niedawno Główny Urząd Statyczny informował, że wskaźnik waloryzacji obliczono na poziomie 13,8%. Według najnowszych informacji wskaźnik waloryzacji emerytur 2023 ma wynieść 14,8%.  Dla porównania, w 2022 roku waloryzacja była na poziomie 7%, a w 2021 tylko 4,9%. Według ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych waloryzacja ma rekompensować śródroczną inflację. W związku z tym seniorzy mogą liczyć na znaczny wzrost minimalnej emerytury w tym roku.

Najniższa emerytura 2023 netto. Jest rekordowa podwyżka 

W tym roku najniższa emerytura wzrośnie aż o 250 zł brutto. Oznacza to, że minimalna emerytura 2023 wyniesie 1588,44 zł brutto, czyli 1445,48 zł netto (na rękę). Dla porównania, w roku ubiegłym wynosiła ona zaledwie 1338,44 brutto. Nowe kwoty wejdą w życie od marca 2023. 

Wiek emerytalny w Polsce. Komu przysługuje emerytura? 

W Polsce emerytura z urzędu przysługuje osobom, które: 

  • pobierają rentę z tytułu niezdolności do pracy,
  • osiągnęły powszechny wiek emerytalny.

Od 1 października 2017 roku wiek emerytalny w Polsce wynosi 60 lat w przypadku kobieta, natomiast 65 w przypadku mężczyzn. Emerytura przyznawana z urzędu jest jednoznaczna z tym, iż osoba, która jest uprawniona do jej pobierania, nie musi składać żadnego wniosku

Więcej o: