Podatek od darowizny 2023. Ile wynosi i kto musi go płacić? Wprowadzone zostały korzystne zmiany

Podatek od darowizny zależy od kwot wolnych od podatku obowiązujących w danym roku. Dzięki wyższym progom obowiązującym od 2022 podatek od spadków i darowizn 2023 będzie korzystniejszy dla podatników. Wyjaśniamy, kto płaci podatek od darowizny, ile on wynosi i od czego to zależy.

O korzystnym wpływie zmian w wysokości kwoty wolnej na podatek od darowizny rząd informował w październiku 2022, krótko po tym, jak te kwoty zostały wprowadzone. Zmiany te są istotne, gdyż podatek od spadków i darowizn jest płacony wyłącznie od kwoty przekraczającej ustalony próg zależny od kwoty wolnej. Wyższe progi oznaczają zatem, że więcej osób uniknie obowiązku płacenia podatku.

Zobacz wideo Podatek hipotetyczny - czym jest i jak na nim skorzystać? Wyjaśniamy

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Kto płaci podatek od darowizny 2023? Do jakiej kwoty można dać darowiznę bez podatku?

Obowiązek opłacenia podatku od darowizny dotyczy osób, które nabyły własność rzeczy lub praw majątkowych w drodze darowizny, lub polecenia darczyńcy. Obowiązek ten powstaje jednak wyłącznie wtedy, gdy wysokość darowizny przekracza określoną kwotę. Progi w 2023 te wynoszą:

  • 10434 zł – dla osób należących do I grupy podatkowej,
  • 7878 zł – dla osób należących do II grupy podatkowej,
  • 5308 zł – dla osób należących do III grupy podatkowej.

Przynależność do poszczególnych grup podatkowych zależy od stopnia pokrewieństwa pomiędzy darczyńcą a osobą obdarowaną.

Podatek od spadków i darowizn 2023. Ile wynosi podatek od darowizny?

Dokładna wysokość podatku od darowizny uzależniona jest od tego, jaka wartość darowizny przekracza kwotę wolną oraz do jakiej grupy podatkowej należymy. Najniższy podatek wynosi 3% i dotyczy darowizn przekraczających kwotę wolną do 11128 zł w I grupie podatkowej. Natomiast najwyższy podatek to 3 115 zł 90 gr i 20% od nadwyżki ponad 22 256 zł w III grupie podatkowej. Szczegółowe zasady wyliczania podatku od darowizny dostępne są na stronie podatki.gov.pl.

W jakim terminie zapłacić podatek od darowizny? Pamiętaj o dołączeniu wszystkich dokumentów

Na złożenie deklaracji dotyczącej podatku od darowizn mamy 1 miesiąc od dnia powstania obowiązku podatkowego. Do zeznania należy dołączyć dokumenty potwierdzające, co dokładnie dostajemy, a także fakt, że darczyńca był właścicielem majątku, który przekazuje. Co więcej, konieczne jest udokumentowanie stopnia pokrewieństwa z darczyńcą, gdyż na tej podstawie zostanie ustalona nasza grupa podatkowa. Podatek należy wpłacić w ciągu 14 dni od odebrania decyzji na rachunek bankowy właściwego urzędu skarbowego.

Więcej o: