Dlaczego flamingi są różowe? Takiej odpowiedzi się nie spodziewasz! To sprawia, że mają taką barwę

Flamingi to jedne z najpiękniejszych ptaków, bez wątpienia wpływ na to ma ich piękny kolor. Na pewno każdy z nas podczas wizyt w ZOO zastanawiał się, dlaczego flamingi są różowe? Okazuje się, że za niecodzienną barwę ptaków odpowiada pewien zaskakujący czynnik.

Flamingi są jednymi z najbardziej rozpoznawalnych ptaków, dzięki swojemu niecodziennemu wyglądowi. I choć wydaje się, że dużo o nich wiemy, to niektóre ciekawostki z życia tych niesamowitych ptaków potrafią zaskoczyć nawet znawców. 

Zobacz wideo Weronika Rosati zabrała córkę do zoo

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Flamingi różowe. Te niesamowite ptaki są bardzo towarzyskie i rodzinne

To, co wyróżnia flamingi, inaczej zwane czerwoniakami, to nie tylko wygląd, ale przede wszystkim zachowanie. Te zwierzęta stadne okazują się bardzo lojalne i towarzyskie. Żyją przeważnie w dużych stadach i zawsze trzymają się razem. Nawet kiedy rodzice odlatują na polowanie, inne dorosłe osobniki opiekują się młodymi. Samice i samce ważą tyle samo, około 3 kilogramów i mają niemal identyczny wygląd. Flamingi zamieszkują głównie Afrykę, Azję i niektóre regiony Europy. Możemy je spotkać na terenach płytkich jezior i bagien.

Czy flamingi rodzą się różowe? Skąd bierze się ich niecodzienna barwa?

Skąd bierze się niecodzienny, wyróżniający je na tle innych ptaków, różowy kolor? Okazuje się, że flamingi rodzą się... białe. Dopiero po pewnym czasie pióra przybierają charakterystyczny odcień. Powód jest zaskakujący. Różowa barwa upierzenia jest spowodowana dietą. Ptaki te przyjmują pokarm bogaty w barwniki, zwane karotenoidami, które występują w algach, chętnie jedzonych przez flamingi, ibisy czerwone oraz łososie. Dodatkowo zwierzęta te samodzielnie wzmacniają barwę, rozprowadzając ze swoich gruczołów tłustą wydzielinę, bogatą w pigmenty. Kolor flamingów przybiera na sile podczas okresu godowego.

Dlaczego flamingi stoją na jednej nodze? Odpowiedź potrafi zaskoczyć

Cechą charakterystyczną czerwoniaków jest także ich nietypowa poza. Jak informuje National Geographic, naukowcy dowiedli, że flamingi stoją na jednej nodze, by dłużej utrzymać ciepłotę ciała, kiedy stoją w zimnej wodzie. Na lądzie natomiast zazwyczaj stoją na obu kończynach. To, co może także zainteresować wielbicieli tych stworzeń, jest fakt, że flamingi łączą się w pary na całe życie, dlatego też w niektórych krajach są uznawane za symbol miłości.

Więcej o: