Największa wieś w Polsce bez praw miejskich. Ma więcej mieszkańców niż niejedna aglomeracja!

Ta miejscowość jest uznawana za największą wieś w Polsce. Swoim obszarem przewyższa niejedno miasto. Dlaczego mimo tego nie dostała praw miejskich? Przedstawiamy malowniczą, górską wioskę.

Obecnie w Polsce jest około 43 tys. wsi, jednak ta liczba co roku się zmienia. Z początkiem 2023 roku kolejne miejscowości dostały prawa miejskie. W związku z tymi zmianami aktualnie największą polską wsią jest Zawoja. Gdzie leży ta miejscowość i dlaczego jest tak wyjątkowa?

Zobacz wideo Jak wygląda walka z kryzysem klimatycznym na polskiej wsi?

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Największa wieś w Polsce. Gdzie leży Zawoja?

Zawoja leży w województwie małopolskim u stóp Babiej Góry, największego szczytu Beskidu Żywieckiego. Ta malownicza miejscowość położona jest w dolinie rzeki Skawica, a z każdej strony otaczają ją pasma górskie. Zieloną okolicę i żyjące tam zwierzęta chroni Babiogórski Park Narodowy, który od 1977 jest w sieci Rezerwatów Biosfery UNESCO. Zawoja zajmuje obszar o powierzchni 100,78 kilometrów kwadratowych, co czyni ją największą i najdłuższą wsią w Polsce. Rozciąga się na odległość 18 kilometrów.

 

Co warto zwiedzić w Zawoi? Wioska tętni życiem

Zawoja jest znana przede wszystkim dzięki Góralom Babiogórskim, którzy zamieszkują ten teren. O tej grupie góralskiej najwcześniej wspomniano w piśmiennictwie. Pamięć o tej ludności jest pielęgnowana we wsi, m.in. przez Skansen PTTK im J. Żaka, który przedstawia tradycyjną architekturę Babiogórców. W okolicy można również zwiedzić drewniany kościół parafialny pw. św. Klemensa oraz drewnianą kaplicę pw. Matki Bożej Anielskiej. Zawoja jest także świetną bazą wypadową do górskich wędrówek.

 

Dlaczego Zawoja nie jest miastem? Ważne wymagania

Choć Zawoja jest największą wsią w Polsce pod względem powierzchni i cieszy się dużą liczbą mieszkańców, nie uprawnia jej to do otrzymania praw miejskich. Wiele miejscowości otrzymuje tytuł miasta, jeśli utraciły go wcześniej w wyniku wydarzeń historycznych. W przypadku Zawoi nigdy tak się nie stało, a odrębną miejscowością została dopiero w XVII wieku. Ponadto władze gminy musiałyby wykazać, że ponad połowa mieszkańców jest zatrudniona poza rolnictwem. 

Więcej o: