Nietypowe i piękne zjawiska w polskich lasach. Te tajemnicze "włosy" długo stanowiły zagadkę

Choć zimowe spacery po lesie wymagają często większej ostrożności, warto się na nie wybierać. Może być to bowiem okazja do zaobserwowania różnych fascynujących zjawisk w przyrodzie. Wiedzą na ich temat dzielą się w mediach społecznościowych leśnicy z Lasów Państwowych.

Mróz kojarzy nam się przede wszystkim z uczuciem szczypania i koniecznością szczelnego otulania się odzieżą. Niemniej jeśli przyjrzymy się bliżej zjawiskom, które ujemne temperatury tworzą w naturze, trudno odmówić im uroku. Wiele osób może kojarzyć np. wzory malowane szronem na szybach. W polskich lasach możemy jednak natknąć się też na bardziej nietypowe kreacje.

Zobacz wideo Jak chronić psie łapki? Jak wyczyścić swoje buty? Myki dla fanów zimowego spacerowania

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Lodowe "kwiaty" kwitnące na zimę. Piękny znak srogich mrozów

Jednym z lodowych zjawisk opublikowanych przez Lasy Państwowe są lodowe… "kwiaty". Te nietypowe twory powstają w wyniku zamarzającej w glebie wody. Tworzące się kryształy zajmują większą objętość, przez co zaczynają się wyłaniać spod ziemi. Większe okazy są nawet w stanie unieść warstwę ściółki. To właśnie je obserwujemy później w lasach. Podczas wyłaniania się kryształy przyjmują kształt włókien i pasm, skąd też pochodzi ich nazwa: lód włóknisty.

* Dla ciebie to zwykłe jabłko? Tak smakuje po 11 miesiącach w rosyjskiej niewoli [WIDEO]

Tajemnicze lodowe "włosy". Ta zagadka została rozwiązana dopiero niedawno

Jeszcze bardziej nietypowym zimowym zjawiskiem są "lodowe włosy". Przyjmuje się, że po raz pierwszy opisano je w 1918, ale aż do 2015 nie było jasne, co jest przyczyną ich powstawania. Dopiero wtedy niemieccy i szwajcarscy naukowcy powiązali je z działaniem grzyba Exidiopsis effusa. Grzyb ten występuje w gnijącym drewnie i na obumierających częściach roślin. Jego obecność spowalnia proces krystalizacji, a delikatnie wypychana woda tworzy bardzo cienkie, podłużne kryształki, które przypominają włosy. Zjawisko to można obserwować przy dużej wilgotności i temperaturze poniżej zera. Co ciekawe, lodowe włosy występują jedynie lokalnie na półkuli północnej, w tym w Polsce!

Naukowcy odkryli najdłużej żyjącego kręgowca. Ma pięć metrów długości i może mieć nawet ponad 500 lat Naukowcy odkryli najdłużej żyjącego kręgowca. Może mieć nawet 512 lat

Jak przygotować się na zimowy spacer? Zobacz cuda natury na własne oczy

Pamiętajmy, że aktywność na świeżym powietrzu jest równie ważna w zimie, jak i w pozostałe pory roku. Oczywiście potrzebna będzie nam tu odpowiednia odzież. Warto zadbać o dodatkowe warstwy jak legginsy czy podkoszulki. Ogromne znaczenie mają też buty, które powinny być ciepłe, nieprzemakalne i wygodne. Przed wyjściem upewnij się jeszcze, aby zabrać zimowy krem ochronny i aparat lub telefon, którymi uwiecznisz lodowe zjawiska.

Więcej o: