Niepokojący raport naukowców. Zwierzęta i rośliny w Stanach Zjednoczonych zagrożone wyginięciem

NatureServe opublikował raport dotyczący bioróżnorodności w Stanach Zjednoczonych. Dane w nim przedstawione nie są zbyt optymistyczne. Wiele gatunków roślin i zwierząt zostało uznanych za zagrożone wyginięciem, a ekosystemom grozi załamanie. Jakie gatunki już wkrótce mogą zniknąć na zawsze?

Raport dotyczący bioróżnorodności w Stanach Zjednoczonych został opublikowany 6 lutego 2023 roku przez organizację NatureServe. Analizuje on dane zgromadzone przez ponad tysiąc naukowców ze Stanów Zjednoczonych oraz Kanady z ostatnich 50 lat. Poza dostarczeniem informacji o zdrowiu zwierząt, roślin i ekosystemów raport skupia się na wyodrębnieniu obszarów szczególnie zagrożonych. Jego pełna wersja dostępna jest na oficjalnej stronie NatureServe. O raporcie pisał również portal Reuters.

Zobacz wideo Bożek: Zdecydowanie łatwiej jest nam walczyć o Puszczę Amazońską niż o drzewo, które niszczy sąsiad

Interesują cię ciekawostki przyrodnicze? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Raport NatureServe. Ponad 1/3 gatunków w Stanach Zjednoczonych zagrożona wyginięciem

Według raportu 40% zwierząt i 34% roślin w USA jest obecnie zagrożonych wyginięciem. Szczególną uwagę podczas analizy poświęcono roślinom, na których ochronę zazwyczaj przeznacza się mniej środków niż w przypadku zwierząt. Wśród zagrożonych gatunków jest m.in. mięsożerna muchołówka amerykańska, która w naturze występuje jedynie w Północnej i Południowej Karolinie. Na liście znajduje się również niemal połowa gatunków kaktusów i 200 gatunków drzew. Spośród ekosystemów najbardziej zagrożone są obszary trawiaste: ponad połowa z 78 typów. W sumie zagrożonych załamaniem jest 41% ekosystemów.

Które regiony kraju są najbardziej zagrożone? Wnioski istotne dla podjęcia działań

Największy odsetek zagrożonych gatunków i ekosystemów znajduje się w Kalifornii, Teksasie i południowo-wschodniej części Stanów. Tereny te mają jednocześnie największą bioróżnorodność, ale duży wzrost populacji na tych obszarach w ostatnich dekadach przyczynił się do pogorszenia warunków środowiskowych. Twórcy raportu podkreślają, że przedstawione dane pozwolą skoncentrować działania ochronne tam, gdzie jest to najbardziej potrzebne.

 

Gatunki zagrożone w Polsce. Polskie Czerwone Księgi Roślin i Zwierząt

Problem zagrożenia coraz większej ilości gatunków występuje na całym świecie. W Polsce prowadzony jest Centralny Rejestr Form Ochrony Przyrody, a zagrożone gatunki są umieszczane odpowiednio w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt lub Roślin. Obecnie 22 gatunki zwierząt w Polsce jest zakwalifikowanych jako skrajnie zagrożone, natomiast 74 gatunki roślin jako krytycznie zagrożone. Pełne listy oraz więcej informacji na ten temat są dostępne na stronie rządowej.

Więcej o: