Niepokojący raport naukowców. Zwierzęta i rośliny w Stanach Zjednoczonych zagrożone wyginięciem

NatureServe opublikował raport dotyczący bioróżnorodności w Stanach Zjednoczonych. Dane w nim przedstawione nie są zbyt optymistyczne. Wiele gatunków roślin i zwierząt zostało uznanych za zagrożone wyginięciem, a ekosystemom grozi załamanie. Jakie gatunki już wkrótce mogą zniknąć na zawsze?

Raport dotyczący bioróżnorodności w Stanach Zjednoczonych został opublikowany 6 lutego 2023 roku przez organizację NatureServe. Analizuje on dane zgromadzone przez ponad tysiąc naukowców ze Stanów Zjednoczonych oraz Kanady z ostatnich 50 lat. Poza dostarczeniem informacji o zdrowiu zwierząt, roślin i ekosystemów raport skupia się na wyodrębnieniu obszarów szczególnie zagrożonych. Jego pełna wersja dostępna jest na oficjalnej stronie NatureServe. O raporcie pisał również portal Reuters.

Zobacz wideo Bożek: Zdecydowanie łatwiej jest nam walczyć o Puszczę Amazońską niż o drzewo, które niszczy sąsiad

Interesują cię ciekawostki przyrodnicze? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Raport NatureServe. Ponad 1/3 gatunków w Stanach Zjednoczonych zagrożona wyginięciem

Według raportu 40% zwierząt i 34% roślin w USA jest obecnie zagrożonych wyginięciem. Szczególną uwagę podczas analizy poświęcono roślinom, na których ochronę zazwyczaj przeznacza się mniej środków niż w przypadku zwierząt. Wśród zagrożonych gatunków jest m.in. mięsożerna muchołówka amerykańska, która w naturze występuje jedynie w Północnej i Południowej Karolinie. Na liście znajduje się również niemal połowa gatunków kaktusów i 200 gatunków drzew. Spośród ekosystemów najbardziej zagrożone są obszary trawiaste: ponad połowa z 78 typów. W sumie zagrożonych załamaniem jest 41% ekosystemów.

Władimir PutinRosja ma zaatakować w trzech obwodach. Potrzebuje dwóch miesięcy. 348. dzień wojny

Które regiony kraju są najbardziej zagrożone? Wnioski istotne dla podjęcia działań

Największy odsetek zagrożonych gatunków i ekosystemów znajduje się w Kalifornii, Teksasie i południowo-wschodniej części Stanów. Tereny te mają jednocześnie największą bioróżnorodność, ale duży wzrost populacji na tych obszarach w ostatnich dekadach przyczynił się do pogorszenia warunków środowiskowych. Twórcy raportu podkreślają, że przedstawione dane pozwolą skoncentrować działania ochronne tam, gdzie jest to najbardziej potrzebne.

 

Dlaczego flamingi są różowe?Dlaczego flamingi są różowe? Takiej odpowiedzi się nie spodziewasz!

Gatunki zagrożone w Polsce. Polskie Czerwone Księgi Roślin i Zwierząt

Problem zagrożenia coraz większej ilości gatunków występuje na całym świecie. W Polsce prowadzony jest Centralny Rejestr Form Ochrony Przyrody, a zagrożone gatunki są umieszczane odpowiednio w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt lub Roślin. Obecnie 22 gatunki zwierząt w Polsce jest zakwalifikowanych jako skrajnie zagrożone, natomiast 74 gatunki roślin jako krytycznie zagrożone. Pełne listy oraz więcej informacji na ten temat są dostępne na stronie rządowej.

Więcej o: