Nieumundurowany policjant i zatrzymanie poza obszarem zabudowanym. Co mówią przepisy?

Nieumundurowany policjant chce cię zatrzymać poza obszarem zabudowanym? Czy masz obowiązek się zatrzymać? Wyjaśniamy, jak zgodnie z rozporządzeniem kierowcy i kierowczynie powinny zachować się w takiej sytuacji. Dowiedz się także, jakie uprawnienia ma nieumundurowany funkcjonariusz.

Za niezatrzymanie się do kontroli kierowcy lub kierowczyni grozi osiem punktów karnych oraz grzywna w wysokości od 20 do 5000 zł, a nawet areszt. Takie zachowanie może spowodować, że stracimy uprawianie do kierowania pojazdem od 6 miesięcy do nawet trzech lat. Jednak czy zawsze musimy się zatrzymać do kontroli? 

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Co grozi za poruszanie się pojazdem bez wymaganych uprawnień?

Czy policja może zatrzymać w nocy w terenie niezabudowanym? Rozporządzenie mówi o tym jasno

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 18 lipca 2008 roku w sprawie kontroli ruchu drogowego nieumundurowany policjant  jest uprawniony do zatrzymania kierującego pojazdem tylko na obszarze zabudowanym. Oznacza to, że nie mamy obowiązku zatrzymać się na obszarze niezabudowanym, nawet kiedy nieumundurowany funkcjonariusz macha do nas lizakiem. Jeśli jednak zdecydujemy się zjechać na pobocze na wezwanie policjanta, to musi on okazać legitymację służbową bez wezwania.

Czy policjant nieumundurowany może zatrzymać pojazd w obszarze zabudowanym? Wyjaśniamy

Jeśli nieumundurowany policjant będzie chciał nas zatrzymać na obszarze zabudowanym, to w warunkach dostatecznej widoczności nadaje sygnały tarczą do zatrzymywania pojazdów. Z kolei w warunkach niedostatecznej widoczności — latarką ze światłem czerwonym lub tarczą do zatrzymywania pojazdów ze światłem odblaskowym, lub czerwonym.

Zdarza się, że na terenie zabudowanym także znajdują się miejsca słabo oświetlone, w których kierowca lub kierowczyni może obawiać się, że osoba, która próbuje ją zatrzymać, nie jest nieumundurowanym funkcjonariuszem, tylko oszustem. Co wówczas zrobić? Należy zadzwonić na numer alarmowy 112 i po przełączeniu do jednostki policji opisać zdarzenie, wówczas dyspozytor powinien przekazać nam czy patrol, który próbował nas zatrzymać, jest prawdziwy i pomoże nam rozwiązać zaistniałą sytuację.   

Uprawnienia nieumundurowanych policjantów podczas kontroli drogowej? Co może zrobić? 

Nieumundurowany funkcjonariusz, który zatrzyma pojazd do kontroli, ma takie same prawa jak policjant w mundurze. Oznacza to, że może m.in. ukarać nas mandatem karnym, przeprowadzić badanie trzeźwości, skontrolować dokumenty kierowcy oraz pojazdu, a także dokonać przeszukania pojazdu i sprawdzić stan techniczny auta

Więcej o: