Dlaczego Wielkanoc jest świętem ruchomym i jak ustalić jej datę? Święta wielkanocne 2023

Kiedy wypadają święta wielkanocne 2023? Wielkanoc jest jednym z najstarszych i najważniejszych świąt w kalendarzu każdego chrześcijanina. Ten dzień nie jest powiązany z konkretną datą i dzień świętowania różni się z roku na rok. Dlaczego tak jest? W jaki dzień będziemy obchodzić w tym roku?

Święta wielkanocne, kiedy chrześcijanie celebrują zmartwychwstanie Jezusa, są jedną z najważniejszych uroczystości w ciągu roku. Choć zawsze są obchodzone w niedzielę oraz w poniedziałek, ich data jest ruchoma — od czego zależy, kiedy będziemy świętować Wielkanoc? Cóż wszystko zależy od Księżyca.

Zobacz wideo Katarzyna Dowbor pokazuje, jak przystroić dom na święta

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kiedy jest Wielkanoc? Różne daty świąt

W przeciwieństwie do Bożego Narodzenia Wielkanoc co roku wypada w innym terminie. Jednego roku jest to połowa marca, a innego koniec kwietnia. Od czego jest uzależniona data Wielkanocy? Ma to swoje wyjaśnienie w historii. Podczas soboru nicejskiego w IV wieku naszej ery zostało ustalone to, że celebracja zmartwychwstania Jezusa będzie obchodzona w niedzielę po pierwszej pełni Księżyca wypadającej po nadejściu wiosny. Warto jednak pamiętać, że daty kościelnej pełni, które wyznaczono na tym soborze, będą się nieco różnić od tych astronomicznych. Wynika z tego, że święto Zmartwychwstania Pańskiego może wypaść najwcześniej dnia 22 marca, a najpóźniej 25 kwietnia. Czyli to, kiedy świętujemy Wielkanoc w danym roku, wciąż zależy od obliczeń astronomów z IV wieku naszej ery.

Święta wielkanocne 2023. Kiedy wypadają

W 2023 roku Wielkanoc przypada na niedziele 9 kwietnia, Wielka Sobota na 8 kwietnia, a Wielki Poniedziałek na 10 kwietnia.

Okres oczekiwania na Wielką Niedziele poprzedzony jest rozpoczynającym się 6 stycznia, świętem Trzech Króli, karnawałem, który kończy się w Środę Popielcową, dokładnie 46 dni przed świętem Zmartwychwstania Pańskiego. Środa Popielcowa przypada w tym roku na 22 lutego. W ostatnie dni karnawału trwają tak zwane ostatki- czyli ostatnia okazja do zabawy przed 40-dniowym postem. 7 dni przed świętami wielkanocnymi wypada Niedziela Palmowa symbolizująca wjazd Jezusa do Jerozolimy. Ten dzień rozpoczyna Wielki Tydzień, czyli najważniejszy czas wspominania wydarzeń z religii chrześcijańskiej. Ostatnie doby Wielkiego Tygodnia znane są jako Triduum Paschalne. Święta kończy Wielki Poniedziałek inaczej zwany śmigusem-dyngusem.

Więcej o: