Święta wielkanocne, kiedy chrześcijanie celebrują zmartwychwstanie Jezusa, są jedną z najważniejszych uroczystości w ciągu roku. Choć zawsze są obchodzone w niedzielę oraz w poniedziałek, ich data jest ruchoma — od czego zależy, kiedy będziemy świętować Wielkanoc? Cóż wszystko zależy od Księżyca.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
W przeciwieństwie do Bożego Narodzenia Wielkanoc co roku wypada w innym terminie. Jednego roku jest to połowa marca, a innego koniec kwietnia. Od czego jest uzależniona data Wielkanocy? Ma to swoje wyjaśnienie w historii. Podczas soboru nicejskiego w IV wieku naszej ery zostało ustalone to, że celebracja zmartwychwstania Jezusa będzie obchodzona w niedzielę po pierwszej pełni Księżyca wypadającej po nadejściu wiosny. Warto jednak pamiętać, że daty kościelnej pełni, które wyznaczono na tym soborze, będą się nieco różnić od tych astronomicznych. Wynika z tego, że święto Zmartwychwstania Pańskiego może wypaść najwcześniej dnia 22 marca, a najpóźniej 25 kwietnia. Czyli to, kiedy świętujemy Wielkanoc w danym roku, wciąż zależy od obliczeń astronomów z IV wieku naszej ery.
W 2023 roku Wielkanoc przypada na niedziele 9 kwietnia, Wielka Sobota na 8 kwietnia, a Wielki Poniedziałek na 10 kwietnia.
Okres oczekiwania na Wielką Niedziele poprzedzony jest rozpoczynającym się 6 stycznia, świętem Trzech Króli, karnawałem, który kończy się w Środę Popielcową, dokładnie 46 dni przed świętem Zmartwychwstania Pańskiego. Środa Popielcowa przypada w tym roku na 22 lutego. W ostatnie dni karnawału trwają tak zwane ostatki- czyli ostatnia okazja do zabawy przed 40-dniowym postem. 7 dni przed świętami wielkanocnymi wypada Niedziela Palmowa symbolizująca wjazd Jezusa do Jerozolimy. Ten dzień rozpoczyna Wielki Tydzień, czyli najważniejszy czas wspominania wydarzeń z religii chrześcijańskiej. Ostatnie doby Wielkiego Tygodnia znane są jako Triduum Paschalne. Święta kończy Wielki Poniedziałek inaczej zwany śmigusem-dyngusem.