Kupiłeś mieszkanie? Za te sprzęty dostaniesz zwrot pieniędzy! Zostały niecałe trzy miesiące

Ulga mieszkaniowa 2022 - co można odliczyć od podatku? Zbliża się termin składania zeznań podatkowych za ubiegły rok. Warto wiedzieć, co dokładnie podlega opodatkowaniu i z jakich ulg można skorzystać. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że od podatku mogą odliczyć nawet zakup wyposażenia do domu.

Zakupu sprzętów do mieszkania można odliczyć od podatku. W jaki sposób? Sprawdź, kiedy trzeba zapłacić podatek od sprzedaży mieszkania i jakie wyposażenie możesz odliczyć.

Zobacz wideo Czy warto rozliczać się ze współmałżonkiem? Pytamy ekspertkę

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Rozliczenie PIT w 2023 a podatek od sprzedaży nieruchomości. Kto musi go zapłacić?

Zbliża się termin składania deklaracji podatkowych za 2022 rok. Warto wiedzieć, z czego dokładnie musimy się rozliczyć. Jedną z tych kwestii jest sprzedaż mieszkania. Jeśli w 2022 roku podatnik dokonał sprzedaży:

  • nieruchomości lub jej części oraz udziału w nieruchomości,
  • spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego,
  • prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  • prawa wieczystego użytkowania gruntów,

w ciągu 5 lat od nabycia nieruchomości, to podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. W pewnych wyjątkach można skorzystać z ulgi mieszkaniowej. Jest to zwolnienie z opodatkowania dochodu za sprzedaną nieruchomość, który jest iloczynem dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe przy nabyciu innej nieruchomości. Dokument, jaki należy wypełnić to PIT-39.

Ulga mieszkaniowa 2023. Co można odliczyć od podatku?

Na portalu gov.pl można znaleźć tzw. "katalog wydatków na cele mieszkaniowe". Co to oznacza? Niektóre wydatki poniesione w związku z budową i wyposażeniem nowego domu można odliczyć od podatku udokumentowanego formularzem PIT-39. Jest to m.in. zakup sprzętu:

  • kuchenki gazowej lub gazowo-elektrycznej, płyty indukcyjnej,
  • piekarnika,
  • szafki stanowiącej element mocowania umywalki,
  • oświetlenia, w tym taśm LED i oczek halogenowych,
  • okapu, pochłaniacza,
  • mebli, które są trwale połączone konstrukcyjnie z elementami budowlanymi, w tym tzw. "mebli pod wymiar"

Dodatkowo od podatku można odliczyć koszty związane z budową, rozbudową, nadbudową, przebudową lub remontem własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego. Warto jednak pamiętać, że nie ma możliwości skorzystania z ulgi po zakupie sprzętu w dowolnym momencie. Takie prawo ma zastosowanie tylko wśród podatników, którzy w danym roku rozliczeniowym dokonali zakupu nieruchomości.

Do kiedy należy złożyć zeznanie podatkowe 2023? Nie przegap tego terminu

Podatnicy wypełniający dokument PIT-39 powinni złożyć go w terminie do 2 maja 2023. Wynika to z tego, że w 2023 roku ostatni dzień kwietnia przypada na niedzielę. W tej sytuacji zeznanie należy złożyć w najbliższym dniu roboczym.

Więcej o: