Co warto wiedzieć o chomiku syryjskim i chomiku europejskim? Zaskakujące fakty o uroczych gryzoniach

W naszych domach najczęściej znajduje się chomik europejski lub chomik syryjski. Z kolei na polach możemy spotkać chomika europejskiego. Co warto wiedzieć o tych fascynujących gryzoniach? Oto kilka zaskakujących faktów na temat tych uroczych futerkowych zwierzaków.

Chomiki to popularne zwierzęta domowe, które wymagają sporej opieki. Jeżeli zdecydujesz się na chomika, warto najpierw dowiedzieć się o nim kilku informacji. Niektóre z nich mogą cię nieco zaskoczyć. 

Zobacz wideo długość 15–18 cm, ważą od 100 do 250 g

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl 

Chomik europejski. To wróg dla człowieka

To największy przedstawiciel tego gatunku. Chomik europejski od lat zamieszkuje tereny obok człowieka, przez co uważany jest za szkodnika, niszczącego plony i przekopującego pola. Gryzonie te były regularnie usuwane przez rolników, wskutek czego ich populacja znacznie spadła. Ponadto rozmiary tych zwierząt sprawiają, że ludzie polowali na nie również ze względu na futro. Ten rodzaj chomika jest pod ścisłą ochroną w krajach Unii Europejskiej.

Władimir Putin Rosja ma zaatakować w trzech obwodach. Potrzebuje dwóch miesięcy. 348. dzień wojny

Chomik syryjski. To wyjątkowo popularny domowy gryzoń

Chomik syryjski bardzo często wybierany jest jako zwierzątko domowe. Te gryzonie pojawiły się w Polsce w latach 50 XX wieku. W warunkach domowych osiągają długość 15 -18 cm i potrafią ważyć od 100 do 250 g. Warunki hodowlane spowodowały, że nabrały one różnego rodzaju umaszczeń. Chomiki syryjskie są niezwykle żywiołowe i skłonne do zabawy, jednak nie lubią ciągłego kontaktu z człowiekiem. Potrzebują własnej przestrzeni i nie odnajdują się w ciasnych klatkach. 

Romantyczny weekend we dwoje Walentynki 2023. Gdzie na romantyczny weekend we dwoje w Polsce?

Jaka klatka dla chomika. Jak zadbać o komfort zwierzaka?  

Na świecie występuje aż 300 gatunków chomików. Są to zwierzęta, które potrzebują odpowiedniej diety, w której znajduje się białko. Niewłaściwe żywienie to najczęstsza przyczyna ich przedwczesnej śmierci. Chomiki mają słabo rozwinięty wzrok, gdyż są zwierzętami nocnymi. W związku z tym przesypiają praktycznie cały dzień, co jest niezbędne do regeneracji ich organizmu. Ponadto potrzebują one odpowiednich warunków do życia - dużej klatki z wysokimi trocinami. Co ciekawe, samica po porodzie potrafi zjeść swoje młode, jeżeli zauważy, że jej przestrzeń nie jest wystarczająca. Chomiki są samotnikami, dlatego nie należy ich "uszczęśliwiać", kupując drugiego osobnika. 

Więcej o: