Jak wyczyścić kratki wentylacyjne? Dolej ten produkt do wody. Ta mieszanka to "pożerasz" brudu

Aby cyrkulacja powietrza w budynku była prawidłowa, otwory wentylacyjne muszą być całkowicie drożne. W związku z tym warto pamiętać o regularnym czyszczeniu kratek wentylacyjnych z osadzającego się na nich kurzu i brudu. Na szczęście jest kilka produktów codziennego użytku, które bez problemu poradzą sobie z tłustymi zanieczyszczeniami.

Zapchane kratki wentylacyjne nie spełniają swojego zadania, co może skutkować dużym poziomem wilgoci w pomieszczeniu i problemami zdrowotnymi domowników. Jednak ich czyszczenie nie należy do najprzyjemniejszych i najłatwiejszych zadań, gdyż często znajdują się na dużej wysokości. Na szczęście są domowe sposoby, które w mig rozprawią się z uporczywym problemem. 

Zobacz wideo Czyścimy osad i kamień - domowe sposoby na trudne zabrudzenia

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak wyczyścić kratkę wentylacyjną w domu? Sięgnij po płyn do mycia naczyń

O kratkę wentylacyjną znajdującą się w łazience czy kuchni warto regularnie dbać, czyszcząc ją przynajmniej 2 razy w ciągu roku. Aby skutecznie ją oczyścić, najpierw należy ściągnąć kratkę ze ściany. Po ściągnięciu wypłucz ją pod bieżącą wodą. Następnie wlej do miski ciepłą wodę i dalej odrobinę płynu do mycia naczyń. W powstałej mieszance zanurz kratkę i odczekaj 20 minut. Po tym czasie weź szczoteczkę z miękkim włosiem i dokładnie wyszoruj trudnodostępne szczeliny. Ten trik pomoże ci usunąć tłuste zabrudzenia, które zaklejają i pogarszają przepustowość wlotów wentylacyjnych. 

Czyszczenie kratki wentylacyjnej bez zdejmowania. Pomoże ci w tym nóż kuchenny

Jeżeli nie jesteś w stanie wymontować kratki wentylacyjnej, weź stołek, który ułatwi ci jej czyszczenie.Odkurzaczem dokładnie zdejmij nadmiar kurzu i wszelkich zabrudzeń z jej powierzchni. Następnie w pojemniku z wodą rozpuść 3 łyżki sody oczyszczonej. Dokładnie wymieszaj i namocz ściereczkę w roztworze. Owiń nią jakikolwiek patyczek lub zwykły nóż i wyczyść nim przerwy między szczebelkami kratki wentylacyjnej. Najlepiej zacząć od góry, aby brud nie osadzał się na wcześniej wyczyszczonej powierzchni.  

Zarówno płyn do mycia naczyń, jak i soda oczyszczona będą doskonałym wyborem w obydwu przypadkach. Dlatego, jeśli nie posiadasz jednego z wyżej wspomnianych produktów, ten drugi bez najmniejszego problemu jest w stanie go zastąpić.

Więcej o: