Co chcą zbadać naukowcy z Krakowa? Uniwersytet Jagielloński otrzymał gigantyczne dofinansowanie

Uniwersytet Jagielloński otrzymał 3 miliony euro na własną misję kosmiczną. Ich badania będą miały za zadanie odpowiedź na pytanie, skąd na naszej planecie wzięła się woda i czy w Układzie Słonecznym znajdują się jeszcze jakieś rezerwy. Otrzymali pieniądze z Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych.

Misja została nazwana na cześć mitologicznych nimf, których pojawienie się zwiastowało deszcz. W przypadku HYADES woda jest bowiem kluczowa. To jej będzie wypatrywał kosmiczny teleskop, który będzie obserwował małe ciała niebieskie w Układzie Słonecznym. Zdaniem badaczy z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego te obserwacje mają pomóc ustalić, skąd wzięła się woda na naszej planecie

Zobacz wideo Miliardy dolarów, by wrócić na Księżyc. Po co nam Misja Artemis? [Next Station]

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

 Sekrety wszechświata. Woda w kosmosie

Kiedyś uznawano, że H2O jest czymś w kosmosie rzadko spotykanym. Jednak obserwacje księżyców innych planet, komet, a nawet takich miejsc jak Mars czy ziemski Księżyc udowodniły, że cząsteczki wody często występują w kosmosie. Szczególnie bogate w wodę są komety. Istnieje teoria, że woda na Ziemi pojawiła się podczas tak zwanego Wielkiego Bombardowania, do którego doszło około 4,2-3,8 miliardów lat temu, gdy w młodą Ziemie uderzały bogate w wodę planetoidy i inne krążące w Układzie Słonecznym okruchy lodowo-skalne.

Po co badania? Obserwacja wody w kosmosie

Atomy wodoru emitują bardzo dużą ilość światła, dzięki czemu są bardzo czułym detektorem dla kometarnej wody. Bezpośrednia obserwacje wody jest ciężka, łatwiej obserwować właśnie takie atomy. Jednak nawet takie obserwacje nie należą do łatwych przez znajdujący się w ziemskiej atmosferze ultrafiolet. Dlatego konieczne jest wysyłanie instrumentów badawczych w kosmos. Badacze chcę przetestować różne grupy komet w celu znalezienia możliwego źródła wody na Ziemi.

Krakowskie badania i dofinansowanie

Projekt HYADES ma w planach przebadać w ciągu 3 lat około 50 komet. Oprócz poszukiwania źródła wody na Ziemi będą również szukać nieznanych dotąd zasobów wody w naszym Układzie Słonecznym. Badacze zamierzają sprawdzić grupę planetoid przypominających wyglądem komety. Przekonują, że informacje na temat sublimacji lodu z tych ciał być może pozwolą wyjaśnić, skąd wzięły się ziemskie oceany. Projekt dostał dofinansowanie w wysokości 3 milionów euro od Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych, które przyznaje granty na badania prowadzone na terenie Unii Europejskiej od 2008 roku.

Więcej o: