Zarobiłeś mniej niż 85 tys. złotych? Obowiązuje cię szczególnie prawo. Jaki warunek trzeba spełnić?

Jak złożyć zeznanie, aby na tym zyskać? Niedługo będziemy mogli składać zeznania podatkowe za 2022 rok. Warto wcześniej sprawdzić, co można zrobić, aby zaoszczędzić trochę pieniędzy. Wyjaśniamy, jakie ulgi podatkowe nam przysługują i które z nich są najpopularniejsze.

Zbliża się termin składania zeznań podatkowych. Obowiązek złożenia deklaracji dotyczy osób pracujących na podstawie umowy o pracę, umowy cywilnoprawnej oraz tych, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą. Sprawdź, jakie zmiany czekają nas w 2023 roku.

Zobacz wideo Czy warto rozliczać się ze współmałżonkiem? Pytamy ekspertkę

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ulga dla młodych przynosi specjalne korzyści. Wiele osób będzie zadowolonych

Część osób zostanie zwolniona z konieczności zapłacenia podatku na podstawie ulgi dla młodych. Dotyczy to podatników, którzy nie ukończyli 26. roku życia, mają status studenta i pracują na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenie lub pracy nakładczej. Zgodnie z nowymi przepisami przychody takiego obywatela będą wolne od podatku, jeśli nie przekroczyły kwoty 85 528 złotych rocznie.

* Rosjanie darują futra wdowom po żołnierzach z Doniecka i Ługańska. 349. dzień wojny

Ulga na dziecko ucieszy rodziców. Kto może z niej skorzystać?

Z ulgi prorodzinnej może skorzystać każdy, kto ma pod opieką małoletnie dziecko i jest rodzicem, opiekunem prawnym lub rodziną zastępczą. Takie osoby mogą odliczyć od podatku pewną kwotę. Jej wysokość zależy od ilości dzieci w rodzinie:

  • na pierwsze dziecko - 92,67 zł miesięcznie,
  • na drugie dziecko - 92,67 zł miesięcznie,
  • na trzecie dziecko - 166,67 zł miesięcznie,
  • na czwarte i każde kolejne dziecko - 225,00 zł.

Co ważne, dochody podatnika uzyskane wraz ze współmałżonkiem nie mogą przekroczyć kwoty 112 tys. zł rocznie.

Od kiedy PIT 2023? Zmiany przepisów dotyczących składania zeznań podatkowych. Obowiązują nowe terminy Do kiedy pracodawca musi wysłać PIT? Został już niecały miesiąc

Z jakich ulg można skorzystać w 2023 roku? Jest ich kilka

Poza wymienionymi ulgami jest jeszcze kilka możliwości, dzięki którym można zaoszczędzić pieniądze przy rozliczaniu podatku. Nie wszyscy o nich wiedzą, dlatego warto zapoznać się z każdą ulgą przed złożeniem zeznania. Można skorzystać m.in. z ulgi:

  • termomodernizacyjnej,
  • rehabilitacyjnej,
  • abolicyjnej,
  • na Internet,
  • dla rodzin 4+.

Pełną listę ulg znajdziesz tutaj.

Więcej o: