Zarysowania na twojej płycie indukcyjnej? Wypróbuj te domowe sposoby a porysowania odejdą w niepamięć

Płyty indukcyjne cieszą się coraz większą popularnością w domach. Niestety wraz z użytkowaniem ich powierzchnię pokrywają rysy i zadrapania, które są nie tylko nieestetyczne, ale też wpływają na ich funkcjonalność. Warto więc wiedzieć, jak usunąć zarysowania na tafli płyty.

Rysy na płycie indukcyjnej są zmorą wielu kuchni. Powodów pojawiania się tych rys jest kilka. Jednym z nich jest nieodpowiednie użytkowanie sprzętu. Przesuwanie garnków i patelni powoduje uszkodzenie tafli. Niewłaściwe czyszczenie jest następnym powodem. Nie powinno się używać silnych środków czyszczących ani ostrych gąbek, druciaków czy szorstkich ścierek. Najpopularniejszym jednak powodem jest codzienna eksploatacja, płyta jak inny sprzęt zużywa się podczas użytkowania.

Zobacz wideo Płyta indukcyjna - największy pożeracz prądu w domu?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak się ich pozbyć? Domowe sposób na rysy

Jest pełno sposobów na usuwanie rys z płyt indukcyjnych. Co ciekawe najlepiej sprawdzą się produkty, które większość z nas ma już w domu!

  • Ciepła woda i spirytus. Przemywamy sprzęt ciepłą wodą, a następnie namaczamy ściereczkę w spirytusie i przecieramy zarysowane miejsce. Ten sposób poradzi sobie z drobnymi i płytkimi rysami na płycie indukcyjnej
  • Pasta do zębów. Jest równie skuteczna. Najlepiej sprawdzi się wybielająca z dużą zawartością fluoru. Nie powinniśmy jednak korzystać z past z węglem czy drobinkami, ponieważ mogą jeszcze bardziej porysować indukcję. Miękką i suchą ściereczką nakładamy, a następnie rozcieramy pastę na płycie kolistymi ruchami. Zostawiamy ją na kilka godzin, a następnie przecieramy wilgotną szmatką.
  • Banan. Wystarczy przekroić dojrzały owoc wzdłuż i płaską stroną posmarować powierzchnie. Po kilku minutach oczyszczamy płytę.

Jak uniknąć rysowania płyty indukcyjnej? Kilka zasad

Aby uniknąć powstawania rys i uszkodzeń należy przestrzegać kilku ważnych zasad.

  • Nie przesuwamy garnków i patelni na powierzchni płyty. Trzeba je przenosić w odpowiednie miejsce.
  • Miękkie gąbki i ściereczki do pielęgnacji.
  • Rezygnujemy z druciaków i preparatów z drobinkami.
  • Uporczywe zabrudzenia usuwamy przeznaczonym do indukcji skrobakiem.
  • Stosujemy odpowiednie detergenty przeznaczone dla takich urządzeń, może też być płyn do szyb lub do mycia naczyń.
  • Od razu usuwamy zabrudzenia na płycie indukcyjnej.
Więcej o: