Ile czeka się na paszport? Wyjaśniamy gdzie złożyć wniosek i czy możemy zrobić to przez internet

Wniosek o paszport, gdzie go złożyć? Nie wszędzie musimy z nim podróżować, jednak niektóre granice przekroczymy wyłącznie, gdy będziemy mieli przy sobie ten dokument. Dlatego tak ważne jest, aby pilnować daty ważności paszportu. Wyjaśniamy, ile kosztuje i czy możemy złożyć wniosek online?

Wniosek o paszport może złożyć każdy. O ile podróżowanie na terenie Unii Europejskiej nie wymaga od nas posiadana tego dokumentu przy sobie, to przyda się, jeśli chcemy wyjechać trochę dalej. Wiele osób zapomina o przedłużeniu ważności paszportu, dlatego warto sprawdzić przed wyjazdem, jak przebiegają wszystkie procedury i w jakie sposób składa się wniosek o paszport.

Zobacz wideo Na świecie są tylko cztery kolory paszportów. Dlaczego?

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Gdzie złożyć wniosek o paszport? Co jest potrzebne?

Przed złożeniem wniosku należy przygotować:

  • aktualne zdjęcie, wykonane najwcześniej na pół roku przed wyrobieniem paszportu,
  • dowód opłaty za paszport,
  • dokument potwierdzający ewentualną zniżkę lub zwolnienie z opłaty,
  • ważny paszport lub dowód osobisty,
  • odpis aktu małżeństwa, jeśli twoje nazwisko zostało zmienione po ślubie.

Wszystkie potrzebne dokumenty wraz z wnioskiem o paszport należy złożyć w dowolnym punkcie paszportowym w Polsce. W dużych miastach są to zazwyczaj urzędy wojewódzkie, natomiast informacje o pozostałych punktach można znaleźć na stronach internetowych tychże urzędów. Czas oczekiwania na odbiór paszportu wynosi około jednego miesiąca.

Ile kosztuje paszport? Niektórzy mogą uzyskać zniżki

Podstawowa cena paszportu to 140 zł. Informacje na temat tego, w jaki sposób należy uiścić opłatę, znajdziesz na stronie wybranego punktu paszportowego. Niektórym przysługuje prawo do ulgi. 50% zniżki otrzymają m.in. uczniowie i studenci do 26. roku życia, emeryci, renciści i osoby z niepełnosprawnościami. 70% zniżki przysługuje członkom wielodzietnych rodzin z Kartą Dużej Rodziny, natomiast osoby, które ukończyły 70. rok życia, nie zapłacą za paszport ani grosza. Pełną listę zniżek i ulg znajdziesz tutaj.

Paszport dla dziecka? Jak wyglądaj jego wyrabianie?

Składając wniosek o paszport dla osoby małoletniej, rodzice muszą osobiście wyrazić zgodę na taki dokument. Co ważne, dziecko powyżej 5. roku życia musi być obecne z opiekunem w punkcie. Podobnie jak w przypadku paszportu dla dorosłych, wymagane jest aktualne zdjęcie, potwierdzenie opłaty oraz aktualne paszporty lub dowody osobiste rodziców. 

Paszport online. Czy można złożyć wniosek przez internet?

Nie ma możliwości złożenia wniosku przez internet i należy osobiście stawić się w punkcie paszportowym. Wynika to z konieczności pobrania odcisków palców, czego nie można zrobić w formie online.

Więcej o: