Wniosek o paszport może złożyć każdy. O ile podróżowanie na terenie Unii Europejskiej nie wymaga od nas posiadana tego dokumentu przy sobie, to przyda się, jeśli chcemy wyjechać trochę dalej. Wiele osób zapomina o przedłużeniu ważności paszportu, dlatego warto sprawdzić przed wyjazdem, jak przebiegają wszystkie procedury i w jakie sposób składa się wniosek o paszport.
Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Przed złożeniem wniosku należy przygotować:
Wszystkie potrzebne dokumenty wraz z wnioskiem o paszport należy złożyć w dowolnym punkcie paszportowym w Polsce. W dużych miastach są to zazwyczaj urzędy wojewódzkie, natomiast informacje o pozostałych punktach można znaleźć na stronach internetowych tychże urzędów. Czas oczekiwania na odbiór paszportu wynosi około jednego miesiąca.
Podstawowa cena paszportu to 140 zł. Informacje na temat tego, w jaki sposób należy uiścić opłatę, znajdziesz na stronie wybranego punktu paszportowego. Niektórym przysługuje prawo do ulgi. 50% zniżki otrzymają m.in. uczniowie i studenci do 26. roku życia, emeryci, renciści i osoby z niepełnosprawnościami. 70% zniżki przysługuje członkom wielodzietnych rodzin z Kartą Dużej Rodziny, natomiast osoby, które ukończyły 70. rok życia, nie zapłacą za paszport ani grosza. Pełną listę zniżek i ulg znajdziesz tutaj.
Składając wniosek o paszport dla osoby małoletniej, rodzice muszą osobiście wyrazić zgodę na taki dokument. Co ważne, dziecko powyżej 5. roku życia musi być obecne z opiekunem w punkcie. Podobnie jak w przypadku paszportu dla dorosłych, wymagane jest aktualne zdjęcie, potwierdzenie opłaty oraz aktualne paszporty lub dowody osobiste rodziców.
Nie ma możliwości złożenia wniosku przez internet i należy osobiście stawić się w punkcie paszportowym. Wynika to z konieczności pobrania odcisków palców, czego nie można zrobić w formie online.