Pierwsza najmłodsza żeglarka świata samotnie okrążyła Ziemię. Dowiedź się, kim jest Jessica Watson

Pierwsza najmłodsza żeglarka świata to Jessica Watson. Dziewczyna samotnie opłynęła kulę ziemską w zaledwie 210 dni. O jej przeżyciu opowiada nowo powstały film "Siła ducha". Sprawdź, jak tego dokonała i kim jest dziewczyna, która przeżyła rejs dookoła świata.

Pierwsza najmłodsza osoba, która opłynęła świat to Jessica Watson, Australijka w chwili dokonania niezwykłego czynu miała zaledwie kilkanaście lat. Jej rejs trwał siedem miesięcy, podczas których kobieta nie zatrzymywała się żadnych portach, samodzielnie naprawiała jacht i zmagała się ze sztormami i samotnością. Poznaj niesamowitą historię młodej żeglarki.

Zobacz wideo Dlaczego Bałtyk umiera?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Pierwsza najmłodsza osoba, która opłynęła świat. Kim jest Jessica Watson?

Jessica Watson to australijska żeglarka, która zasłynęła tym, że jest najmłodszą osobą na świecie, która samotnie opłynęła całą kulę ziemską. Dziewczyna wystartowała z Sydney na 3 dni przed swoimi 17. urodzinami i żeglowała przez 210 dni tradycyjnym szlakiem kliprów, pokonując łącznie 38 tysięcy kilometrów na swoim 10-metrowym jachcie "Ella's Pink Lady". Rejs zakończył się w Sydney, 15 maja 2010 roku. Na jej powitanie wypłynęło setki jachtów, masa ludzi chciała uczcić ten niesamowity wyczyn.

 

Pierwsza najmłodsza żeglarka świata i jej rejs. Dookoła świata w 210 dni

Podczas swojej wyprawy, rozpoczętej 18 października 2009 roku, dziewczyna musiała zmagać się z wieloma awariami jachtu i kapryśną pogodą. Zupełnie samotnie z ogromną siłą ducha reperowała statek, przeczekiwała sztormy i burze, a czasem wielodniowy sztil. Po 210 dniach, czyli około siedmiu miesiącach szczęśliwie powróciła do domu. Za swój wyczyn jest szeroko podziwiana w żeglarskim świecie, jednak nie została wpisana do księgi rekordów "World Speed Sailing Record Council", gdyż... rozpatruje się dokonania jedynie pełnoletnich osób.

 

Jessica Watson i jej historia. Od lutego obejrzysz film "Siła ducha"

Jessica została jednak doceniona inaczej. Na podstawie jej historii nagrano film pod tytułem "Siła ducha", który od 3 lutego 2023 roku możemy oglądać na platformie Netflix. W produkcji występują: w głównej roli, jako Jessica Watson -Teagan Croft oraz w dalszej obsadzie Cliff Curtis, Josh Lawson, Anna Paquin, Bridget Webb oraz Vivien Turner.

Zaledwie kilka miesięcy po wyczynie Australijski 15-letnia wówczas Laura Dekker również opłynęła całą kulę ziemską. Zajęło jej to trochę ponad rok. Wyruszyła 20 stycznia 2011, a podróż zakończyła 21 stycznia 2012.

Więcej o: