Ile kosztuje abonament RTV w 2023? Kara nie tylko za brak opłat. Do zwolnienia upoważnieni nieliczni

Abonament RTV 2023: ile wynosi? Od 1 stycznia stawki są wyższe niż w roku poprzednim. Obowiązek uiszczania opłat abonamentowych może też być sprawdzany podczas kontroli w domach. Ile musimy płacić za korzystanie z radia lub telewizora w 2023? Kto jest zwolniony z abonamentu RTV? Wyjaśniamy.

Obowiązek opłat abonamentowych dotyczy wszystkich, którzy posiadają radioodbiornik lub telewizor. Aktualne stawki są ogłaszane przez KRRiT. W 2023 są one wyjątkowo wysokie, co wpływa jednocześnie na wyższe kary. Warto wiedzieć, że część osób jest upoważniona do zwolnienia z opłat, jednak skorzystanie z tego prawa wymaga podjęcia dodatkowych kroków.

Zobacz wideo Czy Katarzyna Dowbor utrzymałaby się z emerytury? "30 lat pracowałam w spółce państwowej"

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Ile wynosi abonament RTV na 2023 rok? Stawki są wyjątkowo wysokie

Zgodnie z ostatnim ogłoszeniem KRRiT, stawki opłat abonamentowych 2023 wynoszą:

  • 8,70 zł miesięcznie za korzystanie z radia samochodowego lub domowego (w roku ubiegłym: 7,50 zł);
  • 27,30 zł miesięcznie za posiadanie telewizora lub telewizora i radioodbiornika (w roku ubiegłym: 24,50 zł).

Abonament RTV 2023. Za co możemy otrzymać karę?

Kontrole wykonywane przez pracowników Poczty Polskiej sprawdzają, czy posiadamy określony odbiornik i czy jest on sprawny. Jeśli zostanie to potwierdzone, a urządzenia nie zarejestrowaliśmy, będzie skutkować to karą w wysokości 30-krotności stawki obowiązujące w dniu kontroli. W 2023 jest to zatem odpowiednio 261 zł lub 819 zł. Przypomnijmy, że według Ustawy o opłatach abonamentowych, na rejestrację urządzenia mamy 14 dni od dnia nabycia odbiornika. Nakaz spłaty długu za zaległe opłaty możemy otrzymać, jeśli okaże się, że urządzenie zarejestrowaliśmy, ale nie płaciliśmy abonamentu.

Abonament RTV 2023 - kto zwolniony? Upoważnione osoby muszą zgłosić się w urzędzie

Do osób zwolnionych z abonamentu RTV należą m.in.:

  • osoby, które ukończyły 75. rok życia,
  • osoby zaliczone do I grupy inwalidzkiej,
  • weterani będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi,
  • osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50% przeciętnego wynagrodzenia.

Należy pamiętać jednak, że skorzystanie ze zwolnienia wymaga od nas zgłoszenia się w urzędzie pocztowym i przedstawienia odpowiednich dokumentów potwierdzających naszą sytuację. Pełna lista zwolnionych osób z informacjami dotyczącymi wymaganych dokumentów znajduje się na stronie Poczty Polskiej. Zwolnienie z opłat obowiązuje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dopełnimy wszystkich formalności.

Więcej o: