Pierwszy dzień wiosny 2023. Kiedy wypada kalendarzowa wiosna? Zbliża się naprawdę wielkimi krokami

Kalendarzowa wiosna 2023. Pierwszy powiew wiosny można było poczuć już w Nowy Rok, kiedy na termometrach słupki skoczyły nawet do 18 stopni Celsjusza. Jednak ta anomalia pogodowa nie była zwiastunem nadchodzącej wiosny. Na tę kalendarzową trzeba jeszcze trochę poczekać, ale przyjdzie już niedługo.

W niektórych rejonach Polski jest słonecznie, w innych na ulicach zalega śnieg. Przez chwilę zamknięto nawet szlaki dla turystów w górach. Temperatura często spada poniżej zera. Raczej nie są to zwiastuny nadchodzącej wiosny. Wysokie temperatury zimą dają złudne przekonanie, że nadchodzą cieplejsze dni, ale niestety nie na długo. Jednak nie ma się co przejmować na zapas. Cieplejsza pora roku nadejdzie i to już niedługo. Sprawdź, kiedy przypada kalendarzowa, a kiedy astronomiczna wiosna. Te daty nie muszą być tożsame!

Zobacz wideo Chłodna wiosna? „Wciąż jesteśmy powyżej średnich temperatur z ostatnich lat"

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kiedy zaczyna się wiosna? Pierwszy dzień wiosny już niedługo

W tym roku pierwszy dzień wiosny kalendarzowej przypada na poniedziałek 20 marca. Początek nowego tygodnia będzie również początkiem nowej pory roku. Być może dzięki temu poniedziałek nie będzie tak taki nieprzyjemny. W związku z nadejściem kalendarzowej wiosny pogoda powinna się poprawiać, jednak z doświadczenia wiadomo, że nie zawsze tak jest. Koniec kalendarzowej zimy nie oznacza, że za oknem w marcu nie zobaczymy śniegu. Pogoda bywa kapryśna, zwłaszcza na przełomie zimy i wiosny

Wiosna kalendarzowa a wiosna astronomiczna. Czy jest jakaś różnica? 

Wiosna kalendarzowa rozpoczyna się 20 marca, a ta astronomiczna w momencie, w którym zrównuje się długość dnia z nocą (tzw. równonoc wiosenna) i trwa aż do rozpoczęcia się lata, czyli 22 czerwca. Zazwyczaj przypada w okolicy 20 marca i tak będzie przez najbliższe lata. Jednak może się zdarzyć, że ta astronomiczna wiosna będzie 19 lub 21 marca. Ta data nie jest zawsze taka sama.

Więcej o: