7-letnia dziewczynka okrzyknięta bohaterką. Jest na ustach całego świata! Wielkie serce w małym ciele

7-letnia dziewczynka razem z młodszym bratem spędziła kilkanaście godzin pod gruzami w północnej Syrii. Ani na chwile nie przestała osłaniać jego głowy. Portal indiames.com informuje, że chwytające za serca zdjęcia ocalonego rodzeństwa błyskawicznie obiega cały świat.

W Turcji i Syrii doszło do koszmarnego trzęsienia ziemi, które przyniosło przynajmniej dziewięć tysięcy ofiar, rujnując dziesiątki budynków. Jednak nawet w najciemniejszych czasach pojawia się promyczek nadziei. Świat obiega doniesienie o małej dziewczynce z Syrii, która w ramionach trzymała swojego młodszego braciszka. Rodzeństwo spędziło pod gruzami aż 17 godzin i przez cały czas 7-latka chroniła głowę chłopca przed płytą, która była kilka centymetrów nad dziećmi.

Zobacz wideo 10 lat wojny domowej w Syrii. Miliony uchodźców, gigantyczne zniszczenia, pogłębiony przez pandemię kryzys

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Trzęsienie ziemi w Syrii. Dzielna 7-latka na ustach wszystkich

Zdjęcie przedstawiające niewyobrażalny heroizm 7-letniej dziewczynki umieścił na platformie Twitter przedstawiciel Organizacji Narodów Zjednoczonych w Syrii Mohammad Safa. W poniedziałek 6 lutego doszło do potężnego trzęsienia ziemi w południowej Turcji i północnej Syrii. Było to jedno z największych trzęsień na tym obszarze w przeciągu ostatnich stu lat. Może skutkować ono nową katastrofę humanitarną w rejonie, szczególnie w Syrii, gdzie trwa wojna domowa. Na miejscu działają strażacy z całego świata, w tym z Polski, którzy wspierają zniszczone kraje. Dowódca HUSAR Poland w Turcji bryg. Grzegorz Borowiec powiedział w rozmowie z PAP:

W naszej grupie są cztery zespoły, które normalnie pracują w formule dwa plus dwa, czyli dwa zespoły pracują, a dwa odpoczywają. Ze względu na warunki pogodowe i na to, że w tej akcji bardzo ważny jest czas, zdecydowaliśmy, że będziemy pracować całą noc, bo może się okazać, że jutro już nie będzie kogo szukać

Jedno z największych trzęsień. Ofiar wciąż przybywa

Epicentrum trzęsienia ziemi o magnitudzie 7,8, które nad ranem w poniedziałek znajdowało się w tureckiej prowincji Kahramanmaras. Niecałe 12 godzin później, kilkadziesiąt kilometrów na północ, miało miejsce kolejne trzęsienie o magnitudzie 7,7. Obu tym zjawiskom towarzyszyła seria ponad tysiąca wstrząsów wtórnych. Dotknięty trzęsieniem ziemi rejon jest aktywny sejsmicznie i często dochodzi w nim do wstrząsów. Jednak to było jednym z najpotężniejszych w ostatnim czasie. W 1999 roku na skutek trzęsienia w tureckim Izmit zginęło około 18 tysięcy osób. Tamto trzęsienie miało magnitudę 7,6.

Więcej o: