Czy twój pies rozumie, co do niego mówisz? Naukowcy znają odpowiedź! Nie tylko ton głosu jest ważny

Przez lata utarło się stwierdzenie, że dla naszego psa nieważne są słowa, jakie wypowiadamy, ale ton głosu. Naukowcy udowodnili jednak, przeprowadzając badanie aktywności mózgu podczas komend, że nie jest to do końca prawda. Nasi pupile rozumieją o wiele więcej, niż nam się wydaje.

Choć wydaje się to nieprawdopodobne, psy rozumieją słowa, które mówimy. Według badań opublikowanych w czasopiśmie "Science", naukowcy udowadniają, że nasze zwierzaki rozumieją o wiele więcej, niż myślimy. Sprawdź, jak do tego doszli i co sprawia, że nasze psiaki są takie inteligentne.

Zobacz wideo Niebieskie psy na indyjskich ulicach. Cierpią przez bezmyślne działanie człowieka

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Czy twój pies rozumie, co do niego mówisz? Prawda okazuje się zaskakująca

Nie tylko ton, jakim mówimy do pupila, ma znaczenie. Okazuje się, że czworonogi rozumieją wyrazy, jakie wypowiadamy. Naukowcy przeprowadzający badanie monitorowali aktywność mózgu psa i stwierdzili, że przetwarza on znaczenie słów w sposób mocno zbliżony do ludzkiego. Do badań wykorzystano grupę wyszkolonych psów, które miały za zadanie pozostawać w bezruchu podczas rezonansu magnetycznego. Badacze natomiast wypowiadali do zwierząt znane im słowa w różnej intonacji i sprawdzali reakcję mózgu. Okazało się, że psy rozróżniają wskazówki leksykalne i intonacyjne tak jak my. Innymi słowy, jeśli powiemy naszemu pupilowi jakiś wyraz innym tonem niż zazwyczaj, i tak zrozumie, co chcemy mu przekazać.

Pies rozumie nie tylko ton, ale i słowa. Działa to jednak w obie strony

Wiemy już, że psy rozumieją słowa, bez względu na tonację. Obserwacje wykazały również, że podczas wypowiadania różnych wyrazów psiakom, zwiększona aktywność mózgu w rejonach odpowiedzialnych za nagradzanie występowała jedynie, kiedy słowa i intonacja były odpowiednie. Wniosek z tego taki, że jeśli pochwalimy psa bez właściwej intonacji głosu, nie uzna tego za nagrodę.

Ile słów można nauczyć psa? Okazuje się, że nasi pupile rozumieją bardzo dużo

Na podstawie różnych badań udało się także określić, ile słów może nauczyć się i rozumieć przeciętny pies. Okazuje się, że jest to około 165 wyrazów oraz znaków, dawanych mu na co dzień przez człowieka. Zwierzak uczy się nie tylko podczas wykonywania komend, ale także wtedy, kiedy nas obserwuje i z nami przebywa. Oczywiście zdarzają się także psi geniusze, którzy rozumieją jeszcze więcej. 

Więcej o: