"Szaszłyk" zrobił podkop i uciekł z więzienia. Naczelnikowi zostawił list z podziękowaniem za gościnę

Nazywali go królem złodziei i mistrzem ucieczek. O kogo chodzi? Oczywiście o Zdzisław Najmrodzkiego, który wymknął się milicjantom aż 29 razy. Tylko on wiedział, jak uciec z więzienia przez dziurę wykopaną w ziemi. Przedstawiamy historię najsłynniejszego polskiego złodzieja.

Słyszała o nim cała Polska. W kryminalnym świecie jest już legendą, a w 2021 roku powstał nawet o nim film. Poznaj historię jednego z najsłynniejszych złodziei PRL-u.

Zobacz wideo Laura Palmer z "Twin Peaks" - postać nie do końca fikcyjna?

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Samochody były jego pasją. Wiązał z nimi nawet przestępczą karierę

Zdzisław Najmrodzki przyszedł na świat 20 sierpnia 1954 w Czermnie, choć większą część życia spędził w Gliwicach. To tam skończył szkołę, ożenił się i rozpoczął pracę jako mechanik samochodowy. Auta były jego pasją, a największym marzeniem stała się kariera kierowcy rajdowego. W latach 80. ciężko było spełnić takie ambicje i niestety Najmrodzki wstąpił na przestępczą ścieżkę. Założył gang złodziej samochodów, który szybko stał się znany wśród milicji. W ciągu 3 lat banda mężczyzny ukradła ponad 100 polonezów i obrabowała kilka sklepów "Pewex".

* Rosjanie darują futra wdowom po żołnierzach z Doniecka i Ługańska. 349. dzień wojny

Spektakularna ucieczka w wielkim stylu. Legenda polskiego więziennictwa

Po raz pierwszy Najmrodzki trafił za kratki po pobiciu milicjanta. W areszcie nie spędził jednak wiele czasu. Bardzo szybko udało mu się uciec. Dzięki sprytowi i brawurowym ucieczkom stał się sławny w przestępczym świecie. Nadano mu nawet pseudonim "Szaszłyk". Mężczyzna wymykał się z rąk milicjantów aż 29 razy, jednak najsłynniejszą akcję przeprowadził 3 września 1989 roku. Najmrodzki miał zostać zabrany na spacerniak, jednak przed wyjściem zostawił w celi list, w którym podziękował naczelnikowi za gościnę. Po wyjściu na zewnątrz stało się coś dziwnego. Mężczyzna dosłownie zapadł się pod ziemię, a zdezorientowani strażnicy nie zdążyli go złapać. Jak się później okazało, pod więzieniem wykopano długi na 8 metrów tunel. Jego autorami byli Sabina M., matka Zdzisława i jego kolega Kazimierz O. Para od trzech miesięcy kopała drogę ucieczki dla Najmrodzkiego, która okazała się bardzo skuteczna.

 

Jessica Watson na swoim jachcie. Pierwsza najmłodsza żeglarka świata. Kim jest Jessica Watson?

"Szaszłyk" ciągłe żył na krawędzi. Zginął w wypadku samochodowym

Mężczyzna nie cieszył się wolnością zbyt długo. Wpadł w ręce milicji zaledwie dwa miesiące po spektakularnej ucieczce. Najmrodzki długo walczył o ułaskawienie, aż wreszcie w 1994 roku wyszedł na wolność za sprawą prezydenta Lecha Wałęsy. Choć ułaskawienie obejmowało pięć lat próby, "Szaszłykowi" nie było dane żyć na wolności. Pod koniec sierpnia 1995 roku zginął w wypadku. Jadąc skradzionym samochodem, wpadł w poślizg i zderzył się z jadącą naprzeciwko ciężarówką. W samochodzie byli z nim dwaj synowie jego przyjaciela, 12-letni Marcin i 14-letni Tomasz.

 

W 2021 roku do kin trafił film Mateusz Rakowicz. "Najmro. kocha, kradnie, szanuje". Jest to historia fabularna na podstawie życie słynnego "króla złodziej". W Najmrodzkiego wcielił się Dawid Ogrodnik.

Więcej o: