Kiedy sadzić tulipany? Ta odpowiedź cię zaskoczy. Kolorowe kwiaty mogą nie zakwitnąć w tym sezonie

Tulipany to jedna z najpiękniej kwitnących kwiatów. Zachwycają nie tylko wieloma barwami, ale również kształtem kielichów. Istnieje wiele odmian, więc sprawdź, które chcesz mieć w swoim ogrodzie. Sadzenie tych roślin cebulowych wiosną nie jest dobrym pomysłem.

Tulipany to bardzo częste wybierane kwiaty na Dzień Kobiet. Te kolorowe rośliny kojarzą się głównie z Holandią. Jednak tak naprawdę tulipany pochodzą z zupełnie innego rejonu świata — z Azji Mniejszej. Mimo tego Holandia jest największym producentem cebul tych kwiatów. Rocznie produkuje ich około 1,2 miliarda. Dlatego tulipany są bardzo popularną rośliną ozdabiającą ogród. Jeżeli chcesz mieć je na swoim podwórku, musisz zapamiętać o kilku zasadach. Najważniejszą kwestią jest pora sadzenia.

Zobacz wideo Proste sztuczki, dzięki którym bukiet tulipanów będzie cieszył oko jeszcze dłużej

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Sadzenie tulipanów. Kalendarz ogrodnika 2023 

Chcąc mieć tulipany w swoim ogrodzie, musisz poczekać. Jeżeli cebulki dopiero co wpadły w twoje ręce, to musisz je odłożyć w suche miejsce, ponieważ do ziemi mogą trafić dopiero jesienią. Najlepszy czas na sadzenie tulipanów jest od połowy września do końca października. Robienie tego na wiosnę nie przyniesie większych efektów. Prędzej cebulki zgniją w ziemi, niż wypuszczą piękne kwiaty, więc lepiej nie ryzykować. Poczekaj z tym do odpowiedniego terminu, aby mieć pewność, że w kolejnym sezonie twój ogród będzie kolorowy i pełny tulipanów. 

Jak sadzić tulipany? Słońce i wilgoć mają znaczenie

Tulipany najlepiej posadzić w miejscu, gdzie jest słońce lub lekkie zacienienie oraz żyzna i wilgotna gleba. Ważne, aby ziemia nie była zbita, tylko bardziej rozluźniona, co można osiągnąć za pomocą gruboziarnistego piasku, który na dodatek ochroni cebulki przed nadmierną wilgocią i ewentualnym gniciem. Cebulki powinno się wsadzać do ziemi na głębokość 8-15 cm w zależności od jej wielkości. Im większa, tym głębiej. Odstęp między tulipanami najlepiej zrobić w okolicach 15-20 cm.

Jakie miejsce będzie najlepsze dla tulipanów? Trik ogrodników

Kwiaty lubią słoneczne i lekko zacienione miejsca, więc najlepsze dla nich będzie posadzenie blisko drzew. Dzięki temu podczas wzrostu będą miały wystarczająco dużo słońca, ponieważ liście jeszcze nie będą w pełni rozwinięte. Kiedy ten moment nadejdzie, a korony drzew będą pełne liści, to dla tulipanów przyjdzie czas na powolne chylenie się ku spoczynkowi. 

Więcej o: