Kiedy zmieniać opony na letnie? Liczą się dwa czynniki. Jednym z nich jest wzrost średniej dobowej temperatury

Kiedy zmieniać opony na letnie? Na długo przed końcem zimy to pytanie zadaje sobie wielu kierowców. Zdania bywają przy tym podzielone. Bywa i tak, że kierowcy stawiają na ogumienie całoroczne. Oto kilka istotnych faktów.

Kiedy zmieniamy opony na letnie? Pogoda w Polsce nie pomaga

Kiedy zmieniamy opony na letnie? Wymiana ogumienia zawsze generuje pewien koszt, ale na bezpieczeństwie nie warto oszczędzać. Oczywiście niekiedy zdarza się, że jesteśmy w stanie taką operację przeprowadzić sami, ale większość właścicieli aut musi udać się do serwisu. Podstawowym problemem może być w tym przypadku fakt, że w naszym kraju panuje dość kapryśna aura. Zdarza się przecież, że jeszcze przełom marca i kwietnia może nas przywitać "szklanką" na drodze. Ta zaś jest o wiele bardziej niebezpieczna wtedy, gdy właśnie wymieniliśmy opony na letnie. 

Gdzie oddać zużyty olej silnikowy? ABC samodzielnej eko wymiany oleju

Czy zmieniać już opony na letnie? Oto decydujące kwestie

Czy zmieniać już opony na letnie? Co powinno posłużyć nam za sygnał, że to już czas? Wbrew pozorom wskazywanie konkretnego okresu w kalendarzu na niewiele się tutaj zdaje. Pory roku w naszym klimacie są bowiem bardzo zmienne, wraz z nimi zaś sytuacja na drogach. 

Zobacz wideo Testujemy sportowe opony na torze. Czy warto w nie zainwestować?

Z reguły przyjmuje się, że bardzo pomocne mogą być dwa czynniki:

  • Wzrost średniej dobowej temperatury powyżej 7 stopni C. Uznaje się, że to właśnie taka temperatura jest zwiastunem nadchodzącego ocieplenia, przede wszystkim zaś, że szanse na wystąpienie oblodzeń i opadów śniegu są mniejsze;
  • Ustabilizowanie się temperatury na takim poziomie przez dłuższy czas. Prawdą jest jednak fakt, że podniesienie się temperatury powyżej 7 stopni C w krótkim okresie może być zwodnicze. Należy raczej zaczekać na to, aż takie warunki utrzymają się dłużej. 

Kiedy zmienić opony na letnie? Ważne cechy letniego ogumienia

Kiedy zmienić opony na letnie? Czym różnią się od siebie opony zimowe i letnie? Trzeba pamiętać o tym, że różnice pomiędzy tymi dwoma rodzajami akcesoriów samochodowych są znaczące. Chodzi m.in. o:

  • skład mieszanki gumowej;
  • rzeźbę bieżnika.

Dzięki oponom letnim możliwe jest optymalne prowadzenie auta zarówno na suchej, jak i mokrej nawierzchni. Osiągają lepsze osiągi, jeśli chodzi o drogę hamowania i akustyczny komfort jazdy. Bezsprzecznie ich zaletą są także mniejsze opory toczenia, które przekładają się na niższe zużycie paliwa.

Gdzie wyrzucić opony, czyli jak prawidłowo pozbyć się zużytego ogumienia samochodowego. Zdjęcie ilustracyjne Gdzie wyrzucić opony i kiedy należy je wymienić na nowe? Uwaga na wysokie kary

Kiedy zmienić na opony letnie? Opony całoroczne 

Kiedy zmienić opony na letnie? Co jeszcze warto brać pod uwagę? Niektóre osoby pozostają zwolennikami ogumienia całorocznego. Z konieczności stanowi ono kompromis pomiędzy oponami letnimi a zimowymi. Ich podstawową zaletą jest fakt, że nie trzeba ich wymieniać dwa razy w ciągu roku. To z kolei przekłada się na oszczędność czasu i pieniędzy.

Kompromisowa budowa opon całorocznych sprawia, że będą się zachowywały latem lepiej od ''zimówek'', w chłodniejszej porze roku jazda na nich będzie bezpieczniejsza niż na ogumieniu letnim. Co do zasady nie da się jednak porównać ich możliwości do właściwie używanych opon sezonowych. W lecie będą się zużywały szybciej, zimą zaś trudniej będzie o dobrą przyczepność. 

Trudno więc polecać opony całoroczne jako najlepsze rozwiązanie. Z reguły są użytkowane z powodzeniem raczej przez osoby, które jeżdżą niewiele i robią to w terenie miejskim. Tam można liczyć na lepsze warunki zimą, co zmniejsza ryzyka.

Zobacz też: Dla tych kierowców Google Maps przygotował nową, ważną funkcję. Dzięki niej zaoszczędzisz czas

Więcej o: