Rekordowa emerytura po mężu w 2023! Wdowia renta może wzrosnąć nawet o 25 procent

Tak zwana emerytura po mężu lub wdowia renta to świadczenie przysługujące seniorom po śmierci jednego z małżonków. Choć brzmi obiecująco, to takie rozwiązanie często nie jest korzystne. Jest projekt ustawy obejmujący podwyżkę wdowiej emerytury. Ile wyniesie i dla kogo jest emerytura po mężu 2023?

Wdowia emerytura, czyli renta rodzinna to świadczenie, przysługujące najbliższym osoby zmarłej, w przypadku, gdy ta w chwili śmierci miała prawo do emerytury, renty, pobierała zasiłek przedemerytalny, nauczycielskie świadczenie kompensacyjne lub świadczenie przedemerytalne. Okazuje się bowiem, że nie wszystkie wdowy i wdowcy z niego skorzystają, nawet jeśli są do niego uprawnieni. Powodem są kontrowersyjne zasady przyznawania świadczenia oraz często skrajnie niska kwota. Dla wielu seniorów jest to zwyczajnie niekorzystne finansowo. Co ma ulec zmianie w 2023 roku?

Zobacz wideo Gwiazdy narzekają na za niskie emerytury i ratują się dalszą aktywnością zawodową

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Emerytura po mężu 2023. Ile wynosi i komu przysługuje wdowia renta?

O rentę rodzinną może ubiegać się więcej niż jedna osoba. Przysługuje ona każdemu członkowi najbliższej rodziny zmarłego - wdowie lub wdowcowi, dzieciom zmarłego, a także jego rodzicom. Zgodnie z informacjami na oficjalnej stronie rządowej bliscy mogą otrzymać świadczenie, jeśli zmarły współmałżonek miał ustalone prawo do otrzymywania emerytury lub renty z powodu niezdolności do pracy. Kwota renty rodzinnej zależna jest od liczby osób, którym przysługuje:

  • jedna osoba uprawniona otrzyma 85 proc. świadczenia zmarłego,
  • dwie osoby uprawnione otrzymają 90 proc. świadczenia zmarłego, dzielone na pół,
  • trzy lub więcej osób uprawnionych otrzymają 95 proc. dzielone po równo między wszystkich.

Wdowia emerytura podlega corocznej waloryzacji, dzięki czemu kwota świadczenia będzie wyższa niż w roku ubiegłym. W 2023 minimalna przewidywana emerytura wynosi 1588,44 złotych brutto i właśnie tyle wyniesie najniższa renta rodzinna. 

Wojna w Ukrainie (zdjęcie ilustracyjne) Rosja już rozpoczęła ofensywę. Kijów spodziewa się "ogromnej inwazji w ciągu 10 dni"

Emerytura po mężu: o ile procent mogłaby wzrosnąć renta rodzinna? Nowy projekt wdowiej emerytury

Wielu osobom nie podoba się forma, w jakiej jest świadczona renta, gdyż aby ją dostać, należy zrezygnować z własnej emerytury. Pod koniec stycznia na oficjalnej stronie partii Lewica znalazły się informacje na temat projektu ustawy, która ma nieco zmienić tę sytuację. Politycy zaproponowali wybór pomiędzy dwiema opcjami:

  • pobieraniem własnej emerytury i dodaniem do tego 25% świadczenia po małżonku,
  • zachowaniem świadczenia po małżonku i dodaniem do tego 25% własnej emerytury.

Projekt zakłada również zmianę górnego limitu przyznawania świadczenia, który wyniósłby trzykrotność średniej emerytury. Jednak wspomniany projekt wciąż pozostaje w Sejmie

Więcej o: